2024-08-10, 17:26
  #2569
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av FockeWulf190d
Var har du hört att ryssarna tycker att Ukrainas anfall på Ryssland den 7 augusti är berättigat? För det är ju det denna tråd handlar om.

Varför ska ”de”, ryssarna antar jag, skicka soldater till Ukraina för att stoppa det Ukrainska anfallet? Hur tänker du då?

Det var ett svar och den ryska invasionen föranledde ämnet i TS. Så det är allra högst relevant. Sluta spela dum.
Citera
2024-08-10, 17:26
  #2570
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AutDisceAutDiscede
Se inlägg 2005 och 2012...

(FB) Ukraina slår till mot flera städer i Ryssland.

(FB) Ukraina slår till mot flera städer i Ryssland.

Coolt. Låt grabbarna hoppas. Den överväldigande majoriteten hajar att det inte är aktuellt att inta Moskva.
Citera
2024-08-10, 17:26
  #2571
Medlem
Eurypteridas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lakritsfabriken
Vad skulle det vara för anledningar menar du,?
De har infört antiterrorlagar i tre områden och förbjudit all spritförsöljning och vapenförsäljning där.
Det är såklart gynnsamt för putin att låtsas om att det är en stor kris fast det inte är det, då kan han framställa sig själv som en stor fixare.
Det blir svårt och störta honom om han blir ännu populärare men det verkar som att det är till det våra vapen och skattepengar ska gå, till att göra putin populär på hemmaplan.
Citera
2024-08-10, 17:27
  #2572
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av plastdunkk
kursk-oblast, inte staden kursk skulle jag tro.

snarare gränsområden i kursk oblast

Så 50st Ukrainare får "stora och mäktiga" ryzzland att evakuera 76000?
Citera
2024-08-10, 17:27
  #2573
Medlem
ItsWednesdays avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pontec
Är det elitsoldaterna som lagrades tillsammans med de 10000 armata-vagnarna i bergrum i Uralbergen? Det verkar annars lite besvärligt för ryssarna, speciellt som hundratals ukrainska soldater med lätthet kan avvika från arméstyrkorna och fortsätta in i rysseriet som ett par sabotagebataljoner. Många ryska arméinstallationer kommer "go booom" närmaste tiden.

Precis. Du vet de som har varit på väg ända sen krigsutbrottet för att krossa Nato.
Citera
2024-08-10, 17:27
  #2574
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av plastdunkk
kursk-oblast, inte staden kursk skulle jag tro.

snarare gränsområden i kursk oblast

Okej, gör det någon skillnad när Ukrainas offensiv redan har slagits ned, som det påstås?
Citera
2024-08-10, 17:28
  #2575
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av redlineoffside
Jo självklart är det berättigat enligt Ryssland. Precis som det var för Tyskland. De motsatte sig och höll inte med om de internationella lagarna.

Sakfrågan var att Ryssland kommer skicka det manskap som krävs, precis som de gjorde under andra världskriget.
Vad är det du inte förstår? Sakfrågan rörde det jag påpekade och vad som är rätt och fel är självklart ett argument. Du påstod, objektivt felaktigt, att det "inte var ett argument".

Det finns inga självklarheter som du framför dem. Du verkar även så stollig att folk inte begriper om du menar Rysslands invasion av Ukraina (som var objektivt oberättigad oavsett vad Ryssland tycker) eller Ukrainas offensiv i Kursk (varför skulle Ryssland tycka något om berättigad vs oberättigad här ens) som är helt i ordning med internationell lag, vad vare sig Ukraina eller Ryssland tycker om saken.

Sluta relativisera. Jag svarade specifikt på vad du påstod "inte var ett argument". Om argumentet är bra eller dåligt, spelar ingen roll, men argumentet är helt legitimt.
Citera
2024-08-10, 17:28
  #2576
Medlem
Kursk som bekant, en "helig plats" i rysk/sovjetisk krigshistoria. I "det stora fosterländska kriget" som ryssarna kallar det, var det i juli 1943 som Wehrmacht genom en klassisk kniptångsmanöver anföll Kursk. De allierade samtidigt satte in nådastöten, genom landstigningen på Sicilien vilket slutgiltigt blev för mycket för tyskarna och efter Sovjets avgörande försvar och seger i Kursk, var nazisternas öde förseglat, allt enligt sovjetisk historietradition.

Historien återupprepas, det går inte att bortse från att Ukraina givetvis förstår det symboliskt viktiga. En seger i Kursk oblasten är totalt förödande för rysk moral i allmänhet. Väntar på fler obehagliga överraskningar, var så säker Lille Putin - och du jag tror inte att de ukrainska generalerna är obekanta med de allierades taktik, hur Wehrmachts angrepp splittrades. Nu är det Ryssland som är angriparen och ombytta roller som gäller. En samtidig landstigning i Krim genom flygherrevälde.

Slutligen, för att vinna tillbaka de av Ryssland välförskansade ockuperade delarna av Lugansk- och Donetskoblasten krävs anfall från två håll. Ska Lille Putin låta det gå så långt- jojo - total förnedring för den "historieintresserade lille despoten" om Slakten i Kursk - får en helt ny innebörd på ryska.
Citera
2024-08-10, 17:28
  #2577
Medlem
TasteMyGlocks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AutDisceAutDiscede
Enligt flera galningar i tråden så skulle Ukraina inta Moskva inom x antal dagar och detta läste jag i tråden, i går, så då borde de vara på väg nu då och gjort enorma framgångar på slagfältet... Någon som kan hjälpa till och hitta dessa inlägg - har sökt men ej funnit dem.

Hahahaha, Ukraina inta Moskva - vilka galningar!

Enligt ryska galningar skulle Kiev intas på 7 dagar… så då borde de vara klara nu efter 2,5 år.

Någon som kan hjälpa till att hitta dessa inlägg - har sökt men ej funnit dem
Citera
2024-08-10, 17:29
  #2578
Medlem
aztlans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Tja Ukriana kan ju knappast klaga nu med tanke på att dom gör samma sak själva…
Nu har man iallafall fått ett kvitto på att Ukraina inte är intresserade av att jobba för fred.
Ska dock bli otroligt intressant och se om dom kommer kunna hålla det här annars blir det ju förbannat pinsamt för dom om det blir samma flopp med offensiven i södra Ukraina..
Dom pissar er ryzzar rakt i ansiktet på ert territorium och lilleplutt pootin såg förvirrad ut när världen skrattar åt det hela
Citera
2024-08-10, 17:29
  #2579
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eurypterida
De har infört antiterrorlagar i tre områden och förbjudit all spritförsöljning och vapenförsäljning där.
Det är såklart gynnsamt för putin att låtsas om att det är en stor kris fast det inte är det, då kan han framställa sig själv som en stor fixare.
Det blir svårt och störta honom om han blir ännu populärare men det verkar som att det är till det våra vapen och skattepengar ska gå, till att göra putin populär på hemmaplan.

Öh, Putin skulle ju bli betydligt mer populär om han slog ned offensiven effektivt och människor inte behövde evakueras. Det om något är en PR-vinst.
__________________
Senast redigerad av Lakritsfabriken 2024-08-10 kl. 17:32.
Citera
2024-08-10, 17:30
  #2580
Avstängd
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lakritsfabriken
Verkar konstigt att evakuera 76k från Kursk när Ukrainas offensiv redan har slagits ned, som vi fått rapporterat från både ryska statliga kanaler och ett gäng förvirrade ryssapologeter här i tråden. Hm...

Ja det är för att de du får "rapporterat från" sitter och ljuger.

Titta direkt på TASS istället för att sitta och tramsa och överdriva vad andra säger, så ser du vad ryska staten rent faktiskt säger. Vad de rent faktiskt säger är:
"Situation on border in Kursk Region not critical"
"Kursk NPP operating in regular mode — Rosatom"
"What we know about massive Ukrainian attack" https://tass.com/politics/1826075
Samt för 21 timmar sedan, förnekade de att Sudzha var under ukrainsk kontroll: https://tass.com/politics/1826075
__________________
Senast redigerad av psychicsailor 2024-08-10 kl. 18:18.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in