2024-08-06, 17:01
  #7885
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blondpion
Finns mer att läsa här om.kameraövervakning.

https://www.imy.se/verksamhet/kamerabevakning/for-alla-som-vill-kamerabevaka/

Så finns det verkligen samtycke från samtliga assistenter till kameraövervakningen? Förmodligen finns inga o det är därför PÖ sagt att kamerorna inte fungerade, utom då plötsligt... SÅ händer det... de fungerar lägligt vid tidpunkten för en påstådd stöld av Essie som saknar materiella grunder!
VILKET SAMMANTRÄFFANDE!!!

Så kamerorna ska vara avstängda enligt P. men just när Essie försvann eller bara en snutt innan och efter, då var de igång och sen inte igång just när Essie. Enligt assistenterna var kamerorna igång förutom på toan.

Det här skulle Colombo kunnat lösa, så förvirrande.
Citera
2024-08-06, 17:03
  #7886
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av no1besserwisser
Om det finns filmbevis så borde polisutredningen inte ta så lång tid eller?
Och blir djurförbjudet en offentlig handling?

Djurförbud är en offentlig handling ja
Det tar tid och ingen garanti för djurförbud trots dom för djurförbud är en administrativ åtgärd som hanteras av Länsstyrelsen och går överklaga i förvaltningsdomstolarna där ls brukar få rätt däremot

Tingsrätten hanterar brott som djurplågeri / brott emot djurskyddslagen inom rättegångsbalken . Oftast dagsböter som straff men kan bli lite hårdare straff beroende på vad för dom.

Länsstyrelsen jobbar med administrativa åtgärder. Djurförbud är däremot tills vidare dvs livet ut om de inte upphävs genom ansökan eller att det inte finns anledning till djurförbudet längre

Ett djurförbud är ett begränsande straff

Djurförbud innebär du får inte äga, ta hand om eller ansvara för ett djur

Du får klappa ett djur absolut men du får inte hålla i kopplet, ge djuret vatten , ge djuret mat, eller hantera djur överhuvudtaget. Får inte ens jobba med djur beroende på om de är begränsning på förbudet eller totalt djurförbud. Det innebär också om någon låter dig hantera eller ansvara deras djur riskerar de att få sina djur omhändertagna om LS får kännedom om att du bryter emot ditt djurförbud

Men som sagt för att få djurförbud krävs det oftast förelägganden.
Citera
2024-08-06, 17:10
  #7887
Medlem
Dopys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashmaner
Det är inte alls pappans beskrivning. Varför ljuger du om sådana saker?
Det är bara lögner och förtal från er näthatare. Patetiska liv ni måste leva.
Pappan skrev ju ordagrant
"Informationen till personalen om att Essie är en så pass stabil hund att hon aldrig skulle säga ifrån trots att hon blir slagen nästan till död, är korrekt"
Citera
2024-08-06, 17:10
  #7888
Medlem
flashmaners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PerOlga
Kanske förstod P inte vad han drog igång, oavsett vad som hänt hunden, underskattade P grovt risken att sanningen skulle komma fram. Sanningen är att P köpt en assistent hund på felaktiga grunder. Eftersom de som tränade hunden inte visste om att A fick våldsamma snabba impulsiva utbrott, kunde de inte träna hunden för detta. Du kan själv läsa på deras hemsida att detta inte framkom. De litade på P som sa att personalen inte var snäll på förra boendet därför hade de tagit hem sin dotter. Men i själva verket var det A som upplevdes så farlig och situationen så ohanterbar att hon inte kunde bo kvar. Att personalen inte hade rätt kompetens enligt P blev förmodligen inte bättre av att de också skulle ta hand om och rädda en hund från plötsligt uppkomna situationer.

Trams, han har ställt upp i flera tv-inslag i sina försök att få tillbaka Essie.

Sanningen är att familjen köpt en assistanshund på helt korrekta grunder, godkända av uppfödare, utbildare och av regeringen utsett certifieringsorgan - Svenska Brukshundklubben.

Hunden är anpassad för sin brukare och alla anställda har fått instruktioner om hur hunden skall tas om hand. Något som en assistent också själv vittnat om att de gjorde. Alla assistenter älskade Essie och tog om hand henne.

Att personalen på ett boende saknar kompetens för att ta hand om dottern är inte dotterns fel, hur mycket du än försöker skuldbelägga dottern på ditt fula sätt.
Citera
2024-08-06, 17:13
  #7889
Medlem
vemedinmas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Scoutsin
Nej Nej Nej!! Inte ens assistansbolaget får sätta upp kameraövervakning i brukares hem. De kan få sätta upp det på sitt kontor om de vill. Men bara i utrymmen där inte folk bedriver sitt dagliga arbete. Dvs i entréer och hallar eller utrymmen där man förvarar dyr utrustning som bilar eller maskinrum… och liknande. Man måste ansöka om det också och kunna påvisa ett rimligt motiv. Vill man i någon ytterligare mån kunna övervaka människor i deras arbete så måste det föreligga väldigt speciella skäl till det. Och sådana ansökningar nekas i allmänhet.

Men en brukares hem innebär att man arbetar i hemmiljö. Och även om det också samtidigt vissa tider på dygnet eller dygnet om också är en plats där arbete utförs och där arbetsmiljön behöver vara rimlig så betyder inte det att ett företag får sätta upp eller nyttja övervakningsutrustning i en brukares hem. Det är absolut förbjudet! För sålänge brukaren bor och vistas där så är dennes privatliv prioriterat i lagen över alla andra intressen. Inte ens på hotell får man sätta upp kameror i rummen där gästerna bor.
Hur ställer du dig till informationen om ett 30 tal kameror? Bara framsidan vet vi att det sitter 7 st. Det kan ju inte vara rimligt när det är en arbetsplats. Det gränsar till något slags maniskt kontrollbehov. Eller vad tycker du?
Citera
2024-08-06, 17:16
  #7890
Medlem
flashmaners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dopy
Pappan skrev ju ordagrant
"Informationen till personalen om att Essie är en så pass stabil hund att hon aldrig skulle säga ifrån trots att hon blir slagen nästan till död, är korrekt"

Just det, att hon är en så stabil hund, och nästan till död. Inte att hon var tränad till att bli ihjälslagen utan att gå därifrån. Och vad var nu kontexten som det skrevs i?

Ni näthatare bara ljuger och sprider förtal, tar saker ur sin kontext och påstår att det är något helt annat än vad det är. Varför detta ständig behov av att sprida sådana lögner?

Exemplet pappan tog upp var i syfte att förklara för assistenterna vikten av att de tar hand om Essie om dottern blir utåtagerande, för att Essie behöver skydd. Precis som det har förklarats redan från början, och precis som en assistent berättat att de gjort.

Ändå skall ni hatare ljuga och påstå att det är något helt annat!
Citera
2024-08-06, 17:17
  #7891
Medlem
flashmaners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vemedinma
Hur ställer du dig till informationen om ett 30 tal kameror? Bara framsidan vet vi att det sitter 7 st. Det kan ju inte vara rimligt när det är en arbetsplats. Det gränsar till något slags maniskt kontrollbehov. Eller vad tycker du?

informationen om 30 kameror?

Du menar trådsanningen om 30 kameror!?
Citera
2024-08-06, 17:17
  #7892
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Gertrud1
Det finns ju också Tend and Befriend hos kvinnor. Jag tänker att dessa inte är applicervara på hund, men mycket bra text och tack.

Fawn kan kanske vara applicerbart på frun, kvinnor brukar ju annars ömma för djur.

Ja det finns flertalet försvarsmekanismer. Kanske var beskrivningen av fawn i mitt citat främst vinklat utifrån människor men en hund eller katt som försöker överleva och undvika konflikt genom att vara snäll, genom att behaga och lyda är inte ovanligt. Så pass att deras riktiga personlighet helt suddas ut. De törs inte säga ifrån och deras egna fria vilja är totalt borta.
Citera
2024-08-06, 17:19
  #7893
Medlem
flashmaners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vemedinma
Dock har ju polisen varit tydliga med att det inte finns något som tyder på att hon blivit stulen

Det har dom inte sagt.

Det var en journalist som skrev att polisen inte ansåg att det fanns några bevis. Och det var INNAN polisen tog upp utredningen igen.

Det är många brott som polisen lägger i brist på bevis. Är du så dum att du tror att de brotten aldrig begåtts bara därför?
Citera
2024-08-06, 17:21
  #7894
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blondpion
Brukarens hem räknas som en privat vårdplats. Där krävs tillstånd o får inte sättas upp av annan än av Storsjöbygdens Assistentföretag, se tidigare inlägg jag skrivit om just detta. Det krävs dessutom samtycke av samtliga pga GDPR, inkl A.

Så varför finns det ett 30-tal kameror I huset som PÖ påstår inte fungerar. O hur vet han det om det nu är arbetsgivaren som installerat kamerorna?

Nej Nej Nej! En privat bostad där en brukare bor är inte vad som avses med en privat vårdinrättning. Ett privatsjukhus är en privat vårdinrättning. Eller ett privat vårdhem. Eller ett privatägt HVB hem. En plats på en privat vårdinrättning kallas för en privat vårdplats.

Inte en privatbostad för en person som har assistenter i sitt hem. Det blir aldrig en privat vårdinrättning. Eller en privat vårdplats. En vårdplats kräver att det finns en vårdinrättning som vårdplatsen fysiskt befinner sig inom.

Skillnaden mellan vårdinrättning och privat vårdinrättning är ägarförhållandena och förhållandena gentemot region, kommun och staten.

T ex Karolinska sjukhuset är en statlig vårdinrättning. Stockholms sjukhem är en privat vårdinrättning som drivs av en stiftelse.

En bostad blir aldrig en vårdinrättning överhuvudtaget. En bostad är aldrig någonting annat än en bostad. Och jobbar man med någon i dennes hem så bedriver man sitt arbete i ett hem och inte på en vårdinrättning. Det är också därför som man benämner sjukvård i hemmet som hemsjukvård.
Ens hem blir således absolut inte omgjort till någon slags vårdplats i laglig mening ens för människor som sjukvårdas i sina hem.

Om det dessurom som här handlar om brukare med personlig assistans så försiggår heller ingen vård överhuvudtaget. Det är ett stöd och serviceuppdrag som utförs i hemmet. Alltså omvårdnad och inte vård.

Så här sprider du allvarliga felaktigheter när du inte förstår vad olika begrepp innefattar.
Citera
2024-08-06, 17:21
  #7895
Medlem
Dopys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashmaner
Just det, att hon är en så stabil hund, och nästan till död. Inte att hon var tränad till att bli ihjälslagen utan att gå därifrån. Och vad var nu kontexten som det skrevs i?

Ni näthatare bara ljuger och sprider förtal, tar saker ur sin kontext och påstår att det är något helt annat än vad det är. Varför detta ständig behov av att sprida sådana lögner?

Exemplet pappan tog upp var i syfte att förklara för assistenterna vikten av att de tar hand om Essie om dottern blir utåtagerande, för att Essie behöver skydd. Precis som det har förklarats redan från början, och precis som en assistent berättat att de gjort.

Ändå skall ni hatare ljuga och påstå att det är något helt annat!
Hon var ju dock inte tränad att gå därifrån eftersom assistenterna hade som uppgift att skydda hunden och ta undan hunden när A blev arg.

Att poängtera att det du påstår inte stämmer med den fakta familjen har gått ut med är inte näthat.
Men bra, då vet vi att när du skriker "näthat", då betyder det inte riktigt näthat, utan då betyder det att du är sur för att någon inte håller med dig eller ger dig fakta som du inte gillar.
Citera
2024-08-06, 17:21
  #7896
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flashmaner


Det där måste vara århundradets taffligaste motsägelse och årtusendets mest uppenbara självbedrägeri

Dottern är utan tvekan ett offer här, på många sätt och vis. Så även pappan, på många sätt och vis. De är också offer för de lögner, hat och förtal som du och andra näthatare sprider.


Men föräldrarna ljög också för Hundhjälpen då de inte berättade sanningen om sin dotter, eller ljuger Hundhjälpen också?

"Hundens välfärd är för oss det viktigaste och har högsta prioritet. Vi har flera steg i vår process för att förvissa oss om att en hund ska få ett bra liv med sin förare. Att information undanhållits oss är givetvis upprörande.
En assistanshund får självklart aldrig utsättas för hot eller våld, varken psykisk eller fysisk sådan. I varje enskilt fall förvissar vi oss därför om att sådan risk inte föreligger. Detta gjordes även med Essies brukare. Föräldrarna försäkrade oss om att någon sådan risk eller ”problematik” inte förelåg och den personal vi träffade på Essies brukares boende sade inte något som talade emot detta. Man kan tycka att det är naivt och/eller otillräckligt att lita på föräldrar, förmyndare, godemän och personal. Men utifrån den information vi hade då valde vi att göra det. Hade vi vetat att det förelåg minsta risk hos Essies brukare att bli utåtagerande eller aggressiv mot en hund/assistanshund hade vi inte sålt en assistanshund till familjen."


Citatet är hämtat från deras facebook sida se:
https://www.facebook.com/HH.assistanshundar.

Med andra ord var inte ens hunden tränad för situationen den skulle hamna i.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in