2024-08-06, 14:12
  #1477
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Clodius
Är våld mellan barn vanligare i UK än i andra erupeiska länder. Jag har under besök i Storbrittanien tyckt mig urskilja att förhållendet mellan barn och vuxna är ganska spänt.

Jag har ingen aning om detta. På vilket sätt uppfattade du spänningar skulle vara intressant att få veta.
Citera
2024-08-06, 14:16
  #1478
Medlem
MrMarios avatar
Hoppas på revolution och att de jagar ut nya premiärministern ur landet. Skönt om det för en gångs skull blir moskeer som brinner och sprängs.
Citera
2024-08-06, 14:21
  #1479
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BATT
Problem eller utmaningar av den sort som du anspelar på löser man bäst demokratiskt via politiker. Inte via pro-ryska uppviglare som Tommy Robinson och hans pöbel.
Skitprat, EDL är nedlagt sedan år tillbaka och Tommy Robinson har hela tiden agiterat för att protester skall vara fredliga
Samtidigt angriper muslimer britter i städer som Birmingham, Stoke, London etc för att visa dominans.
Beväpnade med knivar, machete och slagträn, polisen tittar på.
Våldtäktsmän och mördare skall friges snabbare så det blir mindre platsbrist i brittiska fängelser, samtidigt står stalinisten Starmer och gapar om att fängsla oliktänkande som nyttjar sin yttrandefrihet.
Judehat bejakas däremot av Starmer och hans socialister.
Citera
2024-08-06, 14:21
  #1480
Medlem
EnCartes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BATT
Problem eller utmaningar av den sort som du anspelar på löser man bäst demokratiskt via politiker. Inte via pro-ryska uppviglare som Tommy Robinson och hans pöbel.
Jaså, hur har den blivit löst menar du. Om man inom demokratin, kan tysta kritiska röster, vilket man faktiskt gjort. Så är frågan om vi en har en demokrati. Det är som i England. De protesterade först fredligt utan att nån bryr sig utan avfärdar dem som högerextremister. Nu använder de våld. Ingen lyssnar fortfarande eller vill låta dem komma till tals. Allt handlar om att tysta oppositionen här som där. Du har bara lösningar, där du säger att en grupp som anser något, inte ska få komma till tals, utan hålla käften och lyda makten.

En liberal demokrati, är inte mer värd än en kommunistisk demokrati. För det handlar om att väljarna måste ha samma åsikter som den politiska demokratin, annars ska de tystas.
__________________
Senast redigerad av EnCarte 2024-08-06 kl. 14:24.
Citera
2024-08-06, 14:24
  #1481
Medlem
deddds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flashsmash
Rysslands folk är kanske inte manipulerade, de vill bara överleva

Kolla också gärna på det här klippet och återkom sedan här: https://www.businessinsider.com/china-social-credit-system-punishments-and-rewards-explained-2018-4?op=1
Var har kinas social credit system med det här att göra?
Eller att ryska folket är manipulerade.

Bägge är inrikes saker för Ryssland respektive Kina. Inte deras internationella räckvidd, vilket UK går under.
Citera
2024-08-06, 14:27
  #1482
Medlem
Clodiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DeValera
Jag har ingen aning om detta. På vilket sätt uppfattade du spänningar skulle vara intressant att få veta.
'Spänningar' är kanske inte riktigt rätt ord, men i Sverige är det ju vanligt att en vuxen kan säga några ord till ett barn man möter (och inte känner) ute eller i en affär. Skämta, eller säga att de har en fin nalle, eller vad det kan vara... Relationen mellan vuxna och barn är rätt avslappnad. I Storbrittanien får barn veta att de inte får prata med främmande vuxna, att de skall säga till någon vuxen de känner och någon främmande vuxen 'försöker tala till dem'. Då inte konstigt att relationen vuxna och barn blir distanserat.

Detta har väl begränsad betydelse just för det aktuella fallet, men jag har känslan av att den brittiska kulturen inte är riktigt sund när det gäller vuxna och barn.
Citera
2024-08-06, 14:27
  #1483
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sam.Boyd
Kan du definiera vad du anser vara högerextremt.

Normal höger är vara emot att staten tar arbetandes pengar o ger bort dem till att försörja främlingar som inte vill eller kan försörja sig.
Det är inte rasism. Det är sunt tänkande.

Högerextremt på riktigt är att ta in alla invandrare man kan få. Låta dem konkurera med lägsta löneanspråk om jobben. Slopa alla sociala förmåner o sänka skatten.
På det en fungerande stark polis som upprätthåller lag o ordning.

I UK är det inte de högerextrema som protesterar. Det är vanligt folk som fått nog av massinvandringen från 3e världen.

Det är mestadels vanligt folk “working class heroes” vad jag sett som tröttnat på staten strutsen med huvudet i sanden.

I filmen på youtube ”The betrayed girls” medger en chef på Manchester polisen för journalisten att de staten/polisen vetat om de muslim pakistanska pedofilbrotten mot Engelska flickor i över 40 år (ca 50 min in i filmen) men inte gjort något.

https://m.youtube.com/watch?v=rBOisL1nhZw

Dessa pakis har sedan utnyttjat i sin tur även deras barn. Det är generationsbrott mot kvinnor i UK som staten sopat under mattan. Många är aktiva affärs- och restaurangägare på ”The curry mile” och taxibilarna är fylle-& våldtäktsplatser där de kör runt flickorna o säljer dem.

Tror allt underbyggt våld med våldtäkter, mord, rån, våldsbrott mm har nu bara blivit för mycket för engelsmännen.

Staten verkar tro att det räcker man pudlar sina egna brott mot mänskligheten o sen kör på som vanligt.
Citera
2024-08-06, 14:29
  #1484
Avstängd
BATTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tralfamadore
Så hur backar du upp det fetstilta? Om så vore fallet, går det att avfärda alla problem britterna har med en radikal islamism som brer ut sig och dominerar allt fler aspekter av Storbritannien med alla problem det innebär? Jag blir uppriktigt chockad när jag ser något som liknar ISIS uppstå och domdera engelsmännen i deras eget land. Det behövs ingen Putin eller rysk påverkan för att det ska vända sig i magen.


Det finns mängder av källor på att Robinson är pro-rysk apologet. Mängder!

https://hopenothate.org.uk/2022/03/17/tommy-robinson-putins-useful-idiot/
Stephen Lennon (alias Tommy Robinson) har spridit rysk desinformation om kriget i Ukraina. Det är dags att ställa frågor om hans långa historia av pro-Putin-uttalanden, stöd från ryska medier, Kreml-kopplade desinformationskampanjer och vem är denna kontakt på den ryska ambassaden som vi har hört talas om?

För alla som har följt Lennons karriär på nära håll under det senaste decenniet kommer denna pro-ryska, pro-Putin-position inte som någon överraskning.

I februari 2020 reste Lennon till Ryssland för en kort resa och besökte både Moskva och Sankt Petersburg för en rad samtal, möten och medieframträdanden. Under resan talade han inför en stor libertariansk konferens och höll en presskonferens på tidningen Komsomolskaja Pravdas huvudkontor.Under evenemanget träffade han Alexander Malkevich, som tidigare hade varit föremål för sanktioner av USA 2018 för valpåverkan.
__________________
Senast redigerad av BATT 2024-08-06 kl. 14:32.
Citera
2024-08-06, 14:31
  #1485
Medlem
Grontarskonts avatar
Ok det verkar alltså som om ryssland/Putin ligger bakom historien om den muslimska terroristen.

Att alla rasister gick på detta var ju självklart vilka idioter till pappskallar!
Citera
2024-08-06, 14:31
  #1486
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BATT
Nej de är inte "större än så" och slöddret är snart lagförda och placerade där de hör hemma i fängelse.

Det blir inget "raskrig" den här gången heller även om vissa tror det.

Ni skjuter er själva i foten när ni kretiner helt slentrianmässigt avfärdar alla demonstranter som "högerextremister" så det är bara att tacka och buga!

Ni vänsterliberaler är så vana vid att kunna göra det för att tysta era motståndare men det är något som inte fungerar längre då ni inte kontrollerar informationsflödet längre. Media och den förrädiska politikerklassen pumpar ut det falska narrativet att det bara är "högerextremister, fascister och nazister" som demonstrerar, men sedan går gemene man ut på social media och får se att demonstranterna ser ut såhär:

https://x.com/devz79/status/1819655997872394367
https://x.com/lisabofficial/status/1819741312913985639
https://x.com/JohnWootton6/status/1819634359910944784
https://x.com/JimiCazot/status/1819496833573601683
https://x.com/ladyscrewlabour/status/1819637066809905450
https://x.com/CJordanjb/status/1819730639202947079
https://x.com/Gary_M_Wilkes/status/1819618383689568577

Alltså, en salig blandning av människor bestående av helt vanliga britter som är trötta på massinvandringens vansinne. Det är ändå lustigt att demonstrationerna till stor del består av arbetarklassen, samma klass och grupp, som Keir Starmer och hans parti påstår sig företräda.

Varje gång en fjant som du, media eller det politiska etablissemanget kletar på epitetet "högerextrem" på demonstrationerna så växer bara ilskan hos det engelska folket, så stort tack för det!
Citera
2024-08-06, 14:32
  #1487
Medlem
Hamsterbolls avatar
Förväntas det fler demonstrationer i kväll eller är det över för den här gången nu?
Citera
2024-08-06, 14:34
  #1488
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BATT
Det finns mängder av källor på att Robinson är pro-rysk apologet. Mängder!

https://hopenothate.org.uk/2022/03/17/tommy-robinson-putins-useful-idiot/
Stephen Lennon (alias Tommy Robinson) har spridit rysk desinformation om kriget i Ukraina. Det är dags att ställa frågor om hans långa historia av pro-Putin-uttalanden, stöd från ryska medier, Kreml-kopplade desinformationskampanjer och vem är denna kontakt på den ryska ambassaden som vi har hört talas om?

För alla som har följt Lennons karriär på nära håll under det senaste decenniet kommer denna pro-ryska, pro-Putin-position inte som någon överraskning.

I februari 2020 reste Lennon till Ryssland för en kort resa och besökte både Moskva och Sankt Petersburg för en rad samtal, möten och medieframträdanden. Under resan talade han inför en stor libertariansk konferens och höll en presskonferens på tidningen Komsomolskaja Pravdas huvudkontor.Under evenemanget träffade han Alexander Malkevich, som tidigare hade varit föremål för sanktioner av USA 2018 för valpåverkan.
Tröttsamt skitprat, tror du brittisk arbetarklass bryr sig om Ukrainakriget och Ryssland så pass mycket att man skulle ut och protestera på gatorna under förevändning att man protesterade mot en neger som medvetet högg ihjäl vita småflickor!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in