Citat:
Ursprungligen postat av
pettersson72
Läst vart då ryska nyhetskanaler förstås. Går inte lita på ryssarna för de kommer vilja ha mer av kakan. Anledning varför det inte går att lita på dem börja med 2022 när de lovade att inte invadera Ukraina att det bara var övningar nära gränsen.
Nej Ukraina ska fortsätta sänka Svarta havs flottan och slå mot oljeindustrin i Ryssland.
Det beror på ur vems perspektiv du ser det.
Om du är en amerikansk oligark som ska sälja vapen eller roffa åt sig resurser och agera på ineffektiva marknader - javisst.
Om du missförstått risken för att Sverige måste hamna i krig för att ett par provinser vid Svarta havet byter ägare - javisst.
Men om du är en ukrainsk knegare eller småbarnsförälder, så är det högst tveksamt. Och fler och fler av dem inser det. Oavsett om man läser Wilderängs blogg dagligen och sitter i en ekokammare och anmäler inlägg som inte tycker som en själv så stiger insikten om idiotin i detta krig.