Citat:
Ursprungligen postat av
handtralala
Otroligt korkade regler om det innebär att en person tjänar över medel inte ska anses ha uppfyllt försörjningskravet.
Alltihop är ju en charad. Politikerna har bestämt sig för att tvinga på folket massinvandring och det har inget som helst att göra med vad invandrrna kan tillföra. Politikerna är psykiskt rubbade as. För dem handlar det bara om att de ska få sin vilja igenom. Allt snack om lönsamhet är bara en förevändning.
Jag känner till ett liknande fall i Göteborg i vintras: en kille som arbetade på en sexklubb utvisades till Makedonien för att han tjänade "för lite". Till saken hör att han är homosexuell, d.v.s. tillhör en grupp som politikerna låtsas värna, men han utvisas ändå till ett land med en rutten syn på homosexuella.
Samtidigt är hela området runtomkring där denna sexklubb ligger helt nerlusat av kriminella gäng och bidragstagande babbar som bara är en belastning på samhället. Man blir sugen på att lyncha politiker bara man funderar ett ögonblick på hur vidrigt sjukt och hycklande det är.