Citat:
Ursprungligen postat av
Doosing
Uhmm. Du vill inte ha barn? Men det finns ju såklart olika former av konservatism. Misstänker att du lägger för stor vikt vid att försöka hitta likasinnade. När du träffar någon ska du bara vara dig själv och känns det bra så kör man på det. Annars säger man ju bara tack å hej. Men igen detta är inte traditionell kvinnlig konservativ logik så jag undrar om du verkligen är konservativ
Börjar redan tröttna på flashback efter ett första inlägg. Nu tror folk att jag inte är konservativ endast pga att jag inte gillar barn. jag visste inte att konservatism handlade om att få barn förlåt!
som jag sagt tidigare och även skrev ursprungligen att jag inte har något problem alls med att ha vänner med olika politiska åsikter och tycker att det är väldigt viktigt. Skulle förfan kunna vara kompis med en rasist, varför ska jag bry mig om det förutom att personen ifråga kanske har lite lägre IQ. Skulle även vara roligt för då kan man göra rasist skämt för dem är alltid roliga.
"Men det finns ju såklart olika former av konservatism." skönt att iaf du vet om det, dessutom är inte konservatism den enda politiska titel som passar in på mig, en sådan ensidig personlighet har jag inte, men trodde inte att jag skulle behöva förklara mig så nyanserat när jag startade denna tråd.
"Men igen detta är inte traditionell kvinnlig konservativ logik". Literally det enda du vet är att jag inte vill ha barn men okej