Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Nej det är ingen konspiration. Det är bara du och dina gelikar som använder det som motargument. Genusforskning och klimatforskning har det gemensamt att de är politiskt styrda utifrån en förutbestämd uppfattning som ska tas för given och inte får ifrågasättas. Det är därför RFSL delar ut ett »skampris« och det är därför du kallar alla som inte delar din uppfattning »förnekare«.
Det är skillnad på att ha rätt i vissa avseenden och ta sig rätten att utesluta alla andra åsikter. Det finns bara två biologiska kön oavsett vad RFSL säger. Vad de gör är att lägga ett antagande om ett sociologiskt synsätt ovanpå det biologiska, vilket helt enkelt bara är en åsikt. Sammaledes med klimatforskningen, de låser sig vid att det är CO2 som förklarar allt och bygger upp modeller med endast variationer i CO2 som utfall.
Gemensamt är att båda forskningsgrenarna egentligen inte har en aning om de faktorer som de facto styr, men det gör sitt antagande till enda förklaring. Det är tvärtemot exempelvis klinisk forskning där varje antagande alltid måste bevisas och dessförinnan endast ses som en hypotes. Dock får sägas att om man läser en forskningsrapport på riktigt, inte via medierna, så står det alltid »om det sker så skulle det kunna betyda«. Det finns alltså tydliga osäkerheter som emellertid inte lyfts fram explicit. Inom genusvetenskapen finns inget sådant, de är tvärsäkra rätt igenom att »det är så«.
Jag pratar inte om genusforskning i det ovan, utan om aktivismen, lobbandet och opinionsbildandet, och om konflikten mellan denna och den medicinska forskningen. Aktivisterna, som RFSL, vill gå på känsla när det kommer till exempelvis att avgöra om hormonbehandling är säkert för barn, medan det i den medicinska forskningen saknas stöd för att det är säkert, varpå aktivisterna förklarar detta med att forskningen är politiskt styrd och transfobisk.
De är så klart ideologiskt vägledda av allsköns genusvetare och enstaka fanatiska medicinare, men det är i huvudsak inte någon forskning jag klagar på, det vill jag göra klart. (Fast det finns ju liksom i klimatfrågan ett överlapp, där enstaka rotvältor intalar sina följare att de går emot strömmen när de uppmanar dem att ignorera skogen.)
Sen vet jag inte om man ens kan nå fram till såna som du. "Nej det är ingen konspiration" skriver du, och typ direkt efteråt börjar du rabbla om din helt historielösa och extremt osannolika konspirationsteori att klimatforskningen är
politiskt styrd...
Liksom har du aldrig ens provat att tänka igenom hur det skulle fungera och hänga ihop?
För övrigt använder skräpstudien The Yale Study, som den inofficiellt kommit att kallas, men vars riktiga titel är "An Evidence-Based Critique of the Cass Review"
exakt samma förklaring som du använder om klimatforskningen för att förklara varför forskningsöversikter på ämnet hormonbehandling till barn får saken fel:
Citat:
Our concerns about the Cass Review reflect the politicized context for transgender healthcare, especially for youth. Transgender people of all ages face a critical inflection point in the UK and across the globe today. If politics continue to interfere with transgender healthcare, clinical services and research in this field may not recover. Peoples’ lives will be drastically—and needlessly—upended. Further, the politicization of healthcare is a concern not just for transgender people, but for all people.
https://law.yale.edu/sites/default/files/documents/integrity-project_cass-response.pdf
Den säger kort och gott att forskningsöversikten The Cass Review fick allt fel för sjukvården är politiskt styrd, på nåt vis, precis som du säger att klimatforskningen har fått allt fel för att den är politiskt styrd.