Citat:
Ursprungligen postat av
krass2014
Jag har just upptäckt alla poddar där man kan lyssna på rättegångar och undrar om jag kan få lite tips på intressanta rättegångar.
Har just lyssnat på fallet med Lilla hjärtat ( otroligt berörande och tragisk) och där fanns bara rättegången, sedan hade det varit ett överklagande också som gav den åtalade ett högre straff, görs det i en ny rättegång och kan man hitta även sådana om man vill följa fallet hela vägen?
Tacksam för tips.
Det beror på… Antiningen avgör hovrätten på Tingsrättens handlingar vilket innebär att hovrätten ”bara” går igenom det som sagts i tingsrätten och den åtalade kan lämnas ohörd. Det kan även läggas fram ny bevisning och i vissa fall tas rättegången mer eller mindre om igen från början.