Har ju läst om importkvinnor som behandlas som slavluder i åratal och i obygder som Brån har hon säkert inget socialt stöd från andra landsmaninnor. Tragiskt är bara förnamnet. Har en bekant som lever med en thaikvinna och hon ingår i en stor thaikrets med många väninnor som håller koll på om någon blir grovt utnyttjad. Vet att en fd landshövding kämpar stenhårt mot thaiimporten, tror hon är bas i SPF nu.
"SvD har talat med ett 20-tal kvinnojourer i landet. Många av dem vittnar om ett växande problem med vad de kallar fruimport. Carina Diaz på kvinnojouren i Luleå menar att gränsen till människohandel är hårfin.
–Det finns importerade kvinnor som är nutidens slavar. De är dubbelt utsatta, har ingen aning om vart de ska vända sig, har ingen koll på ekonomin eftersom mannen ofta tagit hand om allt och gett kvinnan en minimal fickpeng. De vet knappt vilken adress de har, säger hon."
https://omni.se/misstankt-mord-i-van...ripen/a/KM86Ky