Citat:
Ursprungligen postat av
Kryptonitonia
De kände till långt långt tidigare att vovven for illa men agerande inte. Så även HH ljuger om en ska tro tidigare personal som påstår att de vände sig till dem förra året med information att A slog Essie.
Här är väl ett klassiskt exempel på damage control av folket då på ”Hundhjälpen” nu när det börjat osa katt i media. Hur verkligheten ser ut spelar då mindre roll. För nu handlar det om företagets anseende.
Ingen av oss vet i nuläget hur illa eller inte det sett ut i hemmet eller varför. För det tornar ju upp sig mer en bild av att hela situationen varit omgärdad av en herrans massa konflikter som erupterar runt den hör flickan och sannolikt också runt hunden hela tiden. Där alla som haft uppdraget att ombesörja flickans behov från föräldrar till assistenter svikit både henne och hunden.
Det ör djupt tragiskt om den här historien får till följd att alla personer med NPF diagnoser eller andra funktionsvaristioner aldrig ska kunna få leva nära djur eller få jobba med hundar i olika funktioner. För det är oftast de enda levande varelser som aldrig sviker dem. Och arbetet med djur tillsammans med personer med dennhär typen av funktionsvariationer ör det som idag visar mest framgång evidensmässigt.
Men vart fanns ”hundhjälpen” när familjen och assistenterna skulle behövt deras hjälp och guidning? De fanns där vare sig för hunden eller för flickan. Att de bara verkar ha haft kontakt med pappan och aldrig själva åkt dit och jobbat tillsammans med teamet tycker jag är lite konstigt, eftersom de trots allt tycks ha haft någon slags kontakt. (Jag vet dock inte riktigt vad deras roll i det hela skulle ha varit, men generellt tycker jag att det ska finnas hundcoacher nära till hands när man ska sjösätta en sån här insats runt en brukare).