Citat:
Ursprungligen postat av
jonnystorm
Men sen måste Lexbase, Mrkoll, Verifiera etc förstå att majoriteten av alla som begått brott är inte öivsstilskriminella.
Tror inte de bryr sig egentligen. Det drivs av vinstsyfte. Så fort en kompis eller ny bekant etc betalar för stt få del av små domar går de plus.
Gällande livsstil: Det går att debattera, jag har hängt i denna tråd länge, det är folk som t.o.m rör sig i denna tråd som åkt fast för ringa narkotikabrott men t.e.x när man tittar på posthistoriken fortsätter de knarka även idag. Men de vill bli borttagna ändå.
Jag tycker av dessa 2 anledningar att hänga på saker som "jag har ändrat på mig snälla ta bort mig från dessa sidor" inte är smart. Man bör satsa på press via lagen och stämningar och inget mer. Det är det som gör ont för företagen. De kommer inte förlora sömn över att de fått ett snyftmejl av någon - utan när kassan riskeras att påverkas.