Citat:
Ursprungligen postat av
manfredkaltz
Ger Putin bort landområde till Kina?
Ingenting mot vad våra politiker gör med Sverige. Bjuder in horder av afrikaner, araber och all världens folk så vi själva blir en minoritet. Sen passar man på att bli vasallstat till USA. Du verkar inte kunna se balken i ditt eget öga.
Jupp. Ryssen ger land till kinesen så att de har havskontakt till japanska havet. Och det var ryssens förslag.
https://www.forbes.com/sites/melikkaylan/2024/06/25/russia-offers-china-a-river-to-the-sea-in-the-pacific/
[quote]The Moscow Times reported impending deals between Russia-China-North Korea to allow that to happen - as proposed by the Kremlin.[/QUOTE
När det gäller senaste migrantvågor från MÖ och Afrika så är det ryssen som driver dessa mot Europa genom sin, numera med nytt namn, Afrikakorps (f.d. Wagner) i Afrika. Skäms, din lilla fjant. Jävla quisling.
--------------------------
Och till er andra som är inte landsförrädare.
Finlands President Stubb har sin syn klar gällande ryssen. Dessa punkter är från hans presskonferens i Washington just nu.
Citat:
President Stubb säger att Ryssland inte tycker om västerländska och västerländska värderingar, inklusive Ukraina, och att Putin inte kommer att sluta förrän han stoppas. Enligt Stubb är den goda nyheten att Ukraina kommer att få mer stöd än någonsin tidigare.
- Vi skapar en bro för Ukraina mot ett framtida Natomedlemskap.
Vidare säger Presidenten:
Citat:
Alexander Stubb säger att Ryssland och Putin inte kommer att sluta. Kriget i Ukraina är en alltför viktig fråga för Putin. Putin kommer inte att sluta om han inte stoppas.
Enligt Stubb är tidpunkten för Rysslands attack mot ett barnsjukhus sådan att Putin kommer att få ett tydligt svar från Nato.
------------------
Vita huset är numera öppen i sin synpunkt: kinesen stödjer ryssens krig
Citat:
The White House: China supports Russia's war in Ukraine
https://x.com/AlainBRK/status/1810757121014911338
Numera verkar åsikten från Vita Huset att det är Indien, inte kinesen, som kan påverka ryssen att sluta med sitt skit i Ukraina.
Citat:
The White House: India's relationship with Russia gives it the ability to urge Putin to end the war in Ukraine
https://x.com/AlainBRK/status/1810757078849573067