Citat:
Ursprungligen postat av
Stopp.Belagg
Det som troligen kommer att driva upp priset är att det "tar slut" på säljare, dvs "alla" svaga händer har till slut sålt sina bitcoin till starka händer. Halveringen ned till 450 bitcoin per dag gör att inflexionspunkten och vändpunkten kommer att vara på en förhållandevis hög prisnivå. Det behöver alltså inte hända något särskilt för att priset ska börja stiga igen.
Hm, alltså ... Verklighetsbilden du har tycks något svartvit. Starka och svaga händer existerar knappast utanför teoretiseringar av följande skäl:
Hur starka eller svaga händer en entitet har är konstant föränderlig. Ett exempel: om en marknad blir hetare än en annan (tänk när räknemaskiner togs över av miniräknare - facit sjönk som en sten på börsen och asiatiska teknikbolag som nyss släppt miniräknade steg). "Starka" händer förvandlades till svaga.
Tänk nu på att samma kan ske med Bitcoin. Låt säga att investerare x, y och z vill flytta över satsningar från krypto till AI-företag. De förvandlas då efter ett enda beslut från starka händer inom krypto till svaga samtidigt som de blir starka händer inom AI.
Resonemanget du har fallerar alltså på föränderligheten. Särskilt på institutionsnivå där 99% + av all handel inte sker av ideologiska skäl, utan av strikt ekonomiska skäl. Om portföljen anses gynnas av färre Bitcoin och mer z, å, ä eller ö så kommer förflyttning ske.