Citat:
Ursprungligen postat av
Africagonzo
Margot Wallström är ansvarig för återuppbyggnaden av Ukraina. Självklart är hon tillsatt att tillvarata svenska intressen. För att det ska se bra ut och för att du ska bli nöjd kallas det miljöarbete tillsammans med Greta Thunberg.
https://sverigesradio.se/artikel/margot-wallstrom-central-i-ateruppbyggnaden-av-ukraina[/url]
Fantastiskt att vi har den kompetensen inom landet! Annars så är ju ukrainarna rätt duktiga själva på att bygga, reparera, å att få saker att fungera.
Men fram till dess så vore det bra om Margot kunde bistå lite med sin kompetensen på närmare håll. Här på Västkusten har vi svarta sopsäckar över trafikljusen för järnvägen minst 80% av tiden. Det spar väl energi då det ändå inte kan gå några tåg? Alla här har så kvalificerade jobb så att ingen kan serva Loken eller spika fast rälsen. Ja, det va bara en tanke apropå.
Nu ryktas det att ryssarna har "bombat" ytterligare en ukrainsk flygplats, dock med färre skadade flygplan. Det väcker frågor om hur det kan vara möjligt att skydda F-16 när dom anlänt? Iskander kan ha en räckvidd på åtminstone 500 km, sannolikt längre.
Luftvärn säger ni förstås.. Men det är nog bara Patriot som i bästa fall skulle klara det och det skulle av nöden behövas några av dessa system vid väl valda frontavsnitt. I annat fall får vi aldrig stopp SU-34orna som häller glid-bomber över dom ukrainska försvarsställningar. FAB-1500/3000 är monster!