Citat:
Ursprungligen postat av
tempeZZt
Tycker inte korsningen är knepig. Det är tydligt skyltat med väjningsplikt, det finns kraftiga linjer för korsande cykel-/gångväg och framförallt så finns det refuger i korsningen som inte går att missa.
Men är man nu så korkad eller påverkad eller har så bråttom att man trots allt missar det så finns det ju ett högt buskage mellan cykelvägen och Norra vägen som i det här fallet lär ha skymt bussen för föraren av personbilen. Det kan ju bara en del av förklaringen.
Vad som är "knepigt" och inte är högst subjektivt.
Rent objektivt så gäller som regel att fri sikt skall råda i korsningar och där talas om sikttrianglar för vilka det finns olika specifikationer beroende på de korsande gatornas beskaffenhet och hastigheter. I detta fallet med två gator med hastigheterna 60/40 km/h så bör man för att hålla sig inom rekommendationerna ha en sikttriangel om 170x40m runt korsningen. Men i detta fallet uppfyller man knappt ens den mest begränsade regeln för lokalgator inom ett bostadsområde som säger 10x10m.
Med hänsyn till dessa regler och korsningens beskaffenhet rent objektivt, så förefaller det högst rimligt att kalla korsningen för "mycket knepig", rent subjektivt. Men det är ju bara min åsikt