Citat:
Ursprungligen postat av
Z.Topelius
Hur många soldater är det i en nordkoreansk kompani? Och vilken flod har de övat på ?
Det finns stora floder i Nordkorea. Gränsen mot Sydkorea är dragen bland annat i floder och det finns även stora floder inne i landet.
Jag tycker du är en okunnig debattförstörare och sedan backas du upp av ytterligare halvidiot av samma kaliber.
Ja trupper och soldater behöver träning och efter verklig insats blr de bättre och metoderna man tänker sig använda blir prövade. Det finns ypperliga möjligeter i Ryssland i de oblaster man håller på att befria och motståndaren där har liknande beväpning som man kan förvänta sig på hemmaplan.
Det enda jag påstått är att Nordkorea kan ha ingeniörstrupper specialiserade på flodövergångar och kan ha bra utvecklat materriel.. Vad är det egentligen som talar mot att de skulle ha det? Kroppslängd är det enda jag fått höra hitintills.
Däremot har jag mindre kunskap om vad som och vad som inte avtalats mellan Ryssland och Nordkorea. Jag ids inte följa det och det kommer så mycket påståenden av propagandaskäl vad gäller detta krig som man inte orkar sätta sig in i.
Rent allmänt och generellt: Jag tycker det är trevligt när länder, olika folk, män och kvinnor, olika språkgrupper, olika raser, olika religioner... You name it... utvecklar vänskapsband och relationer med varandra och ger inte mycket för hatpredikanter som dig och din stackars kompis.