Citat:
Ursprungligen postat av
10juni
Här kan man fråga sig av vilken anledning som CA skulle välja att berätta om Palme-i-rutan för sin kusin. Var det i så fall en handling som CA var stolt över? Var han inte orolig för att kusinen skulle betrakta honom som allvarligt rubbad? Ställde inte heller kusinen några frågor om de närmare omständigheterna vid den påstådda händelsen? Palme var ju ständigt i rutan vid den aktuella tiden, även om han bara var oppositionsledare. Var det bara för att CA råkade ha revolvern framme eller var det något särskilt som Palme sa? Har inte Pennartz eller någon annan ställt motfrågor till kusinen och ifrågasatt hans påstående? Varför inte i så fall?
Du misstar dig nog gällande hur detta gått till. Det är inte kusinen L som är på journalister och vill lansera sitt budskap. Det är skribenten Pennartz som söker upp en mycket motvillig anhörig, kusin L, som med stor tveksamhet, vånda och efter påstöt berättar detta. Han agerar på samma sätt i förhören.
Om Pennartz håller ett misstänkliggörande korsförhör med en anhörig han sökt upp vet jag inte, det får du fråga honom om. I mina ögon skulle det framstå som märkligt. Men det är klart att han frågat om omständigheter. Det jag hört är att kusinen inte kan erinra sig närmare detaljer 40 år senare och att han inte själv riktigt förstod den Palme-i-rutan -situation CA berättade om.
Citat:
Här är en noggrann redogörelse helt nödvändig från kusinens sida om de exakta omständigheterna vid det tillfälle då CA anförtrodde sig till honom. Annars är det närmast omöjligt att göra en källvärdering. Alldeles oavsett vilken inställning man har i skuldfrågan är det ju A och O att förhålla sig objektiv till grundmaterialet. Det gäller att inte kära ner sig i sin egen teori, utan att tvärtom ständigt ifrågasätta den.
Ok, tack för förnumstigheterna.
Det är nog så att vi får nöja oss med att CA faktiskt skjutit inne i sin bostad och faktiskt skjutit i sin tv. Och den som verkar berättat att CA skjutit inne i sin bostad och sin tv gör det med tillägget att CA till honom också sagt att Palme då var i bild. Som jag tolkar uppgifter från andra i släkten sker detta också innan CA utreds. Varför CA ska ha berättat detta är okänt. Vad som faktiskt hände vid tv-skottet vet ingen.
Källvärdering är jättebra. Om det finns goda skäl till att att misstro kusin L så bör man givetvis göra det. Varsågod. Källvärdering är också att bedöma hur uppgifterna stämmer överens med annat som är känt och fundera över vad uppgiftslämnaren kan haft för anledning att förleda samt på vilket sätt uppgifterna lämnas (på eget initiativ, med iver?).
Det är även nu det jag har att säga om denna sak. Uppgiften är inte avgörande för CA-saken. Jag vet inte vad som hände när han sköt i tv:n. Jag känner inte till någon anledning till att misstänkliggöra den kusin L som är så ovillig att berätta om sina misstankar mot CA.