Kanskje GM har et ekstremt stort tabbepotensiale?
- Det ligger jo i GMs natur å bryte regler, lover, mønstre, systemer og anbefalinger.
E-posten TH sendte til trusselbrevforfatteren den 10.10.2019, tyder på at det finnes en omfattende kommunikasjon mellom TH og motparten. Noe mistenkelig registrerer jeg, nøyaktig hva det er, kan jeg ikke si med sikkerhet. Jeg tror det har pågått en slags enveis kommunikasjon på diverse diskusjonsforum i sosiale medier utført av motparten og at Hagenfamilien sånn sett har vært i en slags gisselsituasjon. Det er den personen i sosiale medier, som jeg tror er trusselbrevforfatteren, som er lett å oppdage. Og med riktig verktøy og fordi aktiviteten er såpass stor, er jeg overbevist om at politiet klarer å avsløre hans identitet. Jeg har ikke det verktøyet tilgjengelig. Mitt poeng er, at selv jeg som ikke er ekspert, klarer å gjenkjenne vedkommende. Jeg synes ikke at det er sannsynlig at denne aktiviteten er utført av flere enkeltpersoner. Jeg synes mentaliteten er altfor sær og tror derfor mer på at vedkommende har laget seg et slags hegemoni, slik at andre får inntrykk av at det eksisterer en slags massiv enighet. På den måten øker muligheten for å manipulere andre mennesker. Et forsøk på å skape en slags massesuggesjon:
https://no.wikipedia.org/wiki/Massesuggesjon
Jeg tror GM driver et slags sadistisk eksperiment. Derfor tror jeg trusselbrevforfatteren har gjort et poeng av mediaoppmerksomheten i trusselmailen den 8. juli 2019, og liksom gitt TH rabatt i løsepengekravet. Mest sannsynlig er det en psykologisk forhandlingsstrategi, men det kan også være at han tror på dette selv (pisk og gulrot). Altså at GM klarer å gjennomføre ugjerningen fordi han tror at det finnes en slags rettferdighet bak ugjerningen selv (victim-blaming og omvendt), alt ettersom. Mest av alt tror jeg alt kun er manipulasjonsstrategi. En taktikk for å skape håp, som skaper kontrast til ofrenes opplevelse av hans ondskap, motivert av hansæ kontrollbehov.
E-posten TH sendte til trusselbrevforfatteren den 10.10.2019, tyder på at det finnes en omfattende kommunikasjon mellom TH og motparten. Det har blitt sagt at denne har vært enveis, derfor tror jeg at når TH skriver i e-posten, at han og familien er takknemlig for at motparten har omtalt AEH pent, så kan det tyde på en enveis kommunikasjon på diverse diskusjonsforum i sosiale medier utført av motparten. Strategien er omvendt psykologi, hvor TH svarer motparten på en annen kommunikasjonsplattform/mail/protonmail:
«Snart er det ett år siden Anne-Elisabeth forsvant. Dere har rammet meg hardt, men også mine barn og barnebarn. Dere har vist respekt for Anne-Elisabeth i alt dere har skrevet om henne. Det har vi satt pris på, og det har gitt oss tro og håp om at hun er behandlet ordentlig», skriver Hagen.
https://www.abcnyheter.no/nyheter/norge/2024/06/22/196010718/tom-hagen-i-e-post-dere-har-rammet-meg-hardt
Hypotetisk kan trusselbrevforfatteren ha utført alt alene. Han har heldigvis uansett gjort noen tabber ved å gjenbruke bitcoinadresser og ved å foreta en transaksjon via Huobi. Sammen med andre ting kan det avsløre GMs identitet. Mail.com-kontoen ser dessuten til å være opprettet fra en IP-adresse i Oslo. Siden det er grunn til å tro at trusselbrevforfatteren har konsentrasjonsvansker, kognetiv svikt, antageligvis et resultat av hodeskade, så er det absolutt sannsynlig at GM har gjort flere tabber. Han glemte muligens å nyttiggjøre seg av NordVPN-tjenesten også, dvs glemte å aktivere verktøyet som krypterer datatrafikk, endrer IP-adresse og gjør avsenderen anonym. Det spørs hvor usynlig trusselbrevforfatteren var da han gikk til anskaffelse av falske identiteter.
Monero er nå bannlyst av både Binance, Kucoin og Huobi. Som kjent var det disse kryptovalutabørsene GM benyttet. Kryptobørser generelt sliter på ryktebørsen, etter tidligere involvering med monerovaluta, pga valutaen har i stor grad blitt anvendt til alvorlig kriminalitet. Mulighetene til å få vekslet monero i annen valuta har blitt innsnevret. NordVPN-tjenesten har også fått hard medfart, på sin måte, som jeg kommer tilbake til nedenfor. Det betyr at GM potensielt nå kun beskyttes via falsk id og den anonymiseringen monero gir. Sistnevnte anonymiseringsevne er også blitt en sagablott. Og nå går det rykter om at monero-blokkjeden er brutt. Samtlige kryptobørser som trusselbrevforfatteren har brukt, har blitt utsatt for hackere, som videre selger brukeropplysninger på darkweb osv osv osv. Det samme gjelder Nordvpn. Da vil jo disse opplysningene såklart potensielt være tilgjengelig for politiet også. Vi har dessuten hørt at politiet har hatt suksess ifm jakten på falske identiteter.
Monero henger som sagt i en tynn tråd og har fått hele verden på nakken. I 2018 ble en artikkel publisert; "An Empirical Analysis of Traceability in the Monero Blockchain", hvor svakheter i monero-blokkjeden ble avdekket. I 2022 var monero fremdeles usporbar, men betydelige funn av svakheter tydet allerede dengang på at den tid snart var over. The United States*Internal Revenue Service*(IRS) har bl.a. utlovet en dusør til de som klarer å lage verktøy, som klarer å knekke monero-blokkjeden.
Det er også mulig å spore tilbake i tid. Så det er ingen grunn for trusselbrevforfatteren å føle seg trygg. I Finland påstår politiet at de allerede har klart det, uten at de ønsker å avsløre hva de har gjort.