Ursprungligen postat av
USB-1
Lånar detta konto då jag inte har ett eget. Jag närmar mig 40 år gammal och bor ensam och har ett bra jobb. På fritiden så sitter jag vid datorn eller går ut på promenader för att fotografera naturen och olika monument. När jag sitter vid datorn så spelar jag Fortnite, Call of Duty och GTA5. Och vad har det med saken att göra, ingenting, så nu till vad tråden handlar om: Jag har nog varit deprimerad dom senaste 10 åren men utan att vara deprimerad. Däremot så har jag använt en massiv mängd med droger, nästan varje dag, samtidigt som jag utfört mina aktiviteter (t.ex. jobba eller spela dator). Detaljerad beskrivning över drogerna finns nedan. Nu är det så att jag satt ett spontant mål att jag vill bli drogfri innan jag fyller 40 och att jag utan problem kan vara utan samtliga droger i en månad i sträck, och därefter ett år i sträck, och därefter resten av livet. Sedan om det faktiskt blir så eller om jag får ett återfall någon gång, är ett ämne för diskussion en annan gång. Men nu är det faktiskt så att jag otroligt nog har varit drogfri i över 7 dygn, kanske till och med 10 dygn. Jag vet det för att jag testade mig själv med en multi-drogsticka som kollar min urin efter 10 olika droger och jag var bara positiv på 1, bensodiazepiner, vilket jag förväntade mig. Men för er som vet så betyder detta alltså att jag varit utan opiater och kokain i 5-10 dygn och utan cannabis i 14+ dygn. Detta har aldrig hänt dom senaste 10 åren, jag har alltid använt något.
Så nu är jag onekligen på mitt bästa försök någonsin när det kommer till att försöka lägga ned knarket. Men jag har ett problem kvar, och det är dygnsrytmen och motivation och energi. Idag gick jag upp kl 09:00, åt frukost och drack kaffe och drack vatten. Detta är den bästa (enda?) frukost jag ätit sedan jag var på företagsresa och bodde på hotell. Jag sitter nu vid datorn och är så stolt för att jag har ätit och att jag inte har konsumerat något knark alls idag, och jag tänker på resten av dagen. Det som jag är rädd för är att jag när som helst kommer känna att jag orkar inte vara vaken längre utan jag går och lägger mig. Sedan vaknar jag kl 16, utan att ens vara förvånad, och så är jag vaken i några timmar efter det för att sedan ta en bensodiazepin så att jag kan sova, eftersom jag ska jobba imorgon.
Jag behöver därför er hjälp. Mitt mål med denna dag är att fortsätta på denna bra resa jag redan gjort idag, alltså jag har vaknat i bra tid och ätit frukost, men vad ska jag göra nu för resten av dagen? Självklart är svaret "Gå ut och gå, städa, läs en bok, spela spel", men jag behöver alltså att ni med hjärtan av guld och som har tid att hjälpa mig, att ni verkligen tar i från tårna i era tips. Jag behöver något som gör att jag verkligen behöver hålla mig aktiv i flera timmar, eller som gör att jag glömmer bort drogers existens, eller... Ja jag vet fan inte vad jag ber om...
Nu tänker jag gå runt och städa lite i min bostad och starta en tvättmaskin. När jag kommer tillbaka så skulle jag bli jätteglad av att se dom mest fantasifulla tipsen ni har att komma med. Tänk högt och lågt. Jag tackar er alla för att ni tagit er tid.
För kännedom, just nu känner jag inte att jag har någon form utav AT, förutom möjligtvis trötthet från gårdagens konsumption av 2mg Alprazolam.
Detaljerad beskrivning över drogkonsumption:
Om tråden är otydlig och spretig så är jag inte förvånad, eftersom min hjärna är nog likadan just nu. Men nu behöver jag er hjälp. Snälla hjälp mig hålla mig vaken idag. Jag vet att just nu så mår min kropp bättre än den gjort på väldigt länge, och jag vill fortsätta på det sättet. Jag har multivitaminer. Jag har mat. Jag har allt möjligt. Jag har gjort mig av med ALLA droger, till och med alkohol, förutom ca 10st 1mg Alprazolam. Dessa tillhör min emergency stash och kommer bara användas ifall klockan är 23:30 och jag är klarvaken men måste upp kl 05:00 och göra något viktigt på jobbet. Jag tror att jag kan vara disciplinerad nog. Men för högst chans till det, så måste jag på naturlig väg hålla mig vaken och stimulerad idag, resten av dagen, så att när kvällen kommer så kan jag somna, utan preparat. Lyckas jag med det, så försöker jag igen imorgon, och varje dag efter det. Lyckas jag med det, då har jag en chans att kissa negativt på multi-drogtest för första gången på flera år om bara en vecka eller två... Det vore en dröm.
Vad har ni för tips, till en missbrukare som precis trappat ut samtliga droger och bara har en ynka alpra till kvällen kvar, att trappa ut?