Citat:
Ursprungligen postat av
Needs.more.brandy
Din uppfattning stämmer ju helt enkelt inte överens med verkligheten. Vi har en tifogrupp i toppklass, vi är högljudda konstant och vi står alltid upp på gatan. Sen kan du säga vad fan du vill om folks kroppsbyggnad.
Jaså? Jag har missat det helt. I samband med vilka matcher användes elpistoler? Vilka har blivit elektrifierade hittills och hur har reaktionerna varit från supporterhåll? Elpistoler är annars något som jag associerar med prevention utav allvarliga brottsliga aktiviteter, typ som terrorism och mord. Att man använder elpistol mot en helt nykter supporter, enbart för att kunna sätta en LOB på honom, det tycker jag är anmärkningsvärt.
Nej dom är absolut inte i toppklass är du allvarlig? Majoriteten av era tifon ser likadana ut och är rakt av fantasilösa. När ni väl var en sportslig knulldocka i allsvenskan så fick ert premiärtifo inga applåder utanför hiv-bubblan.
Nej ni är inte högljudda konstant, ni har i regel 1 minut av bra sång sen klingar det av tills nästa snodda rangers-ramsa tar vid.
Sa inte att ni inte står upp på gatan, sa att ni inte kan slåss. Vitt skilda saker, jävla samhall. Kände du dig träffad på kroppstypen? Tanig men gravid.
Det testades i svenska cupen mellan Sirius - Norrköping. Då drog poliserna fram sina elpistoler då situationen inte hade gått och stävja med batonger. Osäker om någon fick sig en elkyss men detta var första gången polisen hade tillgång till elpistoler i supportersammanhang.