Citat:
Ursprungligen postat av
Nyfikenpaallt
Förstår inte hur han kan förvinna bland stenar vart man ser nånstans så är det stenar, det är ju helt öppen yta. Finns ju liksom inga skydd nånstans ex mot solen. Har han blivit begravd bland stenar eller något?
Nja, det är ju som sagt sten - det finns givet tillräckligt ruggad yta massor med platser där du inte syns, speciellt om du ligger raklång .. medvetslös eller avliden.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nyfikenpaallt
Om han har hamnat i vatten så känns mer som dom borde ha hittat han för kroppen flyter upp och åker in mot land
Beror helt på strömmar och - iaf inledningsvis - vind. Ingenting dras mot land med nån automatik men strömmar och vindförhållanden senaste dagarna är ju kända av polisen; man torde kunna förutsätta att dom kikat där.
För om nåt är det ju på halvön norr om Pedi som han i så fall skulle hamnat i vattnet, oavsett om på nordväst eller sydostsidan av halvön.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nyfikenpaallt
Kanske sjunk jord det har man ju sett på youtube hål som bara dyker upp från ingenstans.
Inte i bergsterräng. Kanske i vissa typer av mark (sumpmarker, vattensjuka områden som delar av florida, etc) men inte i bergsterräng som sagt.