Citat:
Ursprungligen postat av
TomSowell
Du vet fortfarande inte vilket "brottet" är. Faktum är att ingen vet vilket "brottet" är eftersom detta inte är specificerat av domaren.
Jag har helt enkelt slutat upprepa det, då ni har valt att försöka låtsas om att ni inte vet.
Och nu vet vi att donalds är en brottsling även officiellt.
Allt du behöver finns med i åtalet, och köra att det inte står i domen och andra såna korkade saker hjälper inte.
DÅ domen innebär hela processen och vad den har avhandlat, så detta är inget du kan låtsas bort.
Citat:
Ursprungligen postat av
Master.Palm
Du ljuger som vanligt beroende på att du inte orkar göra jobbet och ta in informationen. Trump är de facto och i högsta grad dömd för vad som är väldigt specificerad åtalspunkter, alla 34 är i högsta grad brott.
Ta nu för en gångs skull in informationen, annars bevisar du en gång för alla att du har grava problem med läsförståelsen.
De vill inte ta in fakta, för det betyder de kan säga att det inte är brott.
Och tar dom in det, ja, då har dom precis inget att säga, men vad är skillnaden mot nu kan man undra.
Det roliga i detta, de har vetat om brotten i säkert ett år och inte än har har dom fattat vilka brotten är påstår dom

Visset är det stor komik, för man får vara rätt trög att inte ta in så enkla uppgifter på denna långa tid.
Citat:
Ursprungligen postat av
whogivesafuck
Är helt klart väldigt intressant. Allt från att brottet är preskriberat till att det inte finns något stöd i lagen för detta.
Och, alla i hela den juridiska kedjan har inte ens kollen på alla felaktigheter. Den store kejsarens anhang av advokater och vittnen har inte nämnt det med en stavelse av någon underlig anledning. Eller var det så att eftersom de inte anser något brott begåtts, kunde man lugnt köra rättegången utan att klanka ner på tunga formalia. Eller kanske de är en del i konspirationen.
Lille Joe lyckades få in sina advokater som härförarens ombud.
Det är rätt intressant att här på Flashback vet de minsann alla felen i rättegången.
Men i rättegången eller omkring den, så säger dom inget av det dom säger här.
Undrar hur de inbillar sig att det dom skriver är annat än skräp?(Och att dom vet om det också.)
För annars är mitt råd att dom ringer till advokaterna donalds har, för detta vore ju hjälp för dom.(Men dom ringer ju inte, och det berättar ju allt och att dom vet att allt som skriver är bara ren och skär skräp.)
Dock är det väldigt intressant vi har horder här som skriver saker som har INGEN relevans för fallet alls och i dess process.
Menar, för söker de verkligen inbilla någon att det inte finns åtalspunkter, hur korkat är inte det?