Citat:
Ursprungligen postat av
VilaVila
Tänk lite, vad handlar dokumentären om?
1. Samtliga familjemedlemmars liv, resor, kompisar och lite gammalt groll.
2. Eller handlar dokumentären om att fokusera och granska en persons barndom och det behövs lite infallsvinklar från de runtomkring för att få in alla upplevelser och aspekter?
Alla medverkande bör få betalt, med tanke på att det är en produktion som kommer att tjäna på den.
Fokuset kan ju såklart fortfarande isf vara på Jocke, men övriga gör ju också en insats, vilket också kommer att sändas på tv i överskådlig tid.
Om de ville ha lite infallsvinklar från tex Chrippa så är ändå 9 timmar (för några kortare infallsvinklar) väldigt många timmar.
Med 9 h timmars material kommer det finnas väldigt mycket att klistra in och klippas bort och placeras i helt andra sammanhang alternativt att man plockar ut citat ur ett helt sammanhang.
Vi ponerar att:
Om Chrippa uttrycker ’det där bryr jag mig inte om’ i en fråga om blommor, så riskerar han att det citatet hamnar i ett helt annat mörkare sammanhang.
Christoffers ord och vad han har att säga är minst lika viktigt (även om inte han är huvudpersonen), det va väl därför han togs med?
Han togs kanske t.o.m. med för att smutskasta Chrippa?
Det är väldigt många parametrar att ta hänsyn till vilket gick upp för Chrippa med familj där då.
Och han hade inte en suck! Med det drog han sig ur.
Jockes dokumentär kommer (förhoppningsvis) öppna nya dörrar för Christoffer
Christoffer har såklart sin del att berätta och med ett sjysst team även bjuda med youtubers som också har drabbats av Jocke hade varit granskande på riktigt, och att Christoffer får öppna upp sig om den del av barndomen som de anklagas för.
Och i en sådan dokumentär hade jag gärna sett att Jocke blev inbjuden till det.
DÄR får han ytterligare en plattform att dementera det.
Även om hans paradgren är att manipulera.