Citat:
Ursprungligen postat av
Dopy
Det känns som du har en personlig koppling till att få ett barn LVU vilket gör dina inlägg väldigt känslosamma och ilskna.
Om du läser hela texten du länkar till står det även
"– Det är dock viktigt att vara försiktig när man tolkar konsekvenserna av mina resultat. Vi ska inte tolka dem som att vi ska sluta omhänderta barn, det finns skäl till att dessa barn placeras utanför hemmet. Men vi måste göra mer för att se till så att barnen får den uppväxt de förtjänar. Det är också viktigt att betona att jag studerar tvångsvård. Resultaten kan vara mycket annorlunda för frivilliga placeringar, säger Ronja Helénsdotter"
Det finns ingen studie som säger att dessa barn skulle haft det bättre om soc lämnade dem hos sina föräldrar där det uppenbarligen fanns problem.
Denna studie säger bara att det finns problem i hur och vart barnen placeras efter dem omhändertagits.
Och det är ingen nyhet, uppgifter om att det finns problem i bl.a SIS hem finns med i
"Vad har IVO sett?
Iakttagelser och slutsatser om vårdens och
omsorgens brister för verksamhetsåret"
Du är som en bitter socialsekreterare upp i dagen. Glider undan från det väsentliga.
Tydligen hade även du svårigheter att förstå denna text, det var detta det handlade om:
Nyligen kom en ny avhandling från GU, där kan man läsa sig till detta:
"
I de fall där det inte är självklart om barnet borde placeras utanför hemmet ökar risken för död innan 20 års ålder med flera hundra procent, i huvudsak genom suicid. Dessutom ökar risken för sjukhusvistelse på grund av psykisk sjukdom och risken för att begå icke-narkotiska brott, såsom vålds- och sexualbrott, inom det första året efter domstolsbeslutet"
Nämen, du skiter tydligen fullständigt i om barn mår dåligt.