Citat:
Ursprungligen postat av
London
Drömmer fortfarande om att vi ska plocka in Ishak och Adegbenro till sommaren.
Vilken galen offensiv bredd och spets vi hade haft på plan och bänk. En med sex månader kvar på kontraktet och en med 12. Totalkostnad inklusive signon på kanske 20-25? Ett skämt.
Musa ut och Haris slutar om ett par månader för balans i storlek på trupp och lönekuvert. Detta är typ allt jag vill se hända i sommar.
Defensivt är vi redan bäst i Allsvenskan. Witry vore en offensiv bonus.
Jag vill också gärna ha in Witry, men jag börjar tvivla på att Bosse och K&T är så intresserade. Dels har de inte svarat på hans inviter (åtminstone inte så vitt jag vet) och dessutom verkar de väldigt nöjda med Piotr Johansson.
Haris kommer sluta efter denna säsong, tror redan det är bestämt. Musa ryktas kommer lånas ut, sannolikt till sin gamla klubb i Azerbajdzjan. Vilket väl låter rimligt. Förmodar att han kommer säljas när han fått några matcher i sig för som det är nu lär han inte inbringa några pengar.
Visst man kan ju drömma om att Ishak och Adegbenro kommer. Omöjligt är det inte, men jag tror inte det. Men jag hoppas jag har fel.
Ska man drömma om att få in en väldigt skicklig anfallare så varför inte Michael Olunga? Han är 30 år och har ju uttalat att han vill avsluta karriären i Djurgården.
(Nä, jag tror inte heller det är sannolikt att Olunga kommer skriva på för Djurgården, åtminstone inte de närmsta åren. Tyvärr. )