Tänkte sjunga lite igen: putte traskar genom isen, putte traskar genom isen...En slank en ryss hit, en slank en ryss dit. Och en åkte in i kurran!
Citat:
Förutom Sjamarin har även Vladimir Verteletsky, tjänsteman med ansvar för upphandling vid det ryska försvarsministeriet, gripits i dag. Han anklagas för missbruk av tjänsteställning. Enligt utredare accepterade han 2022 det arbete som var i stadiet, på grund av vilket staten förlorade mer än 70 miljoner rubel (mer än 707 000 euro). Tre företrädare för försvarsministeriet eller de väpnade styrkorna har redan gripits i Ryssland för korruption.
...
I västerländska medier har arresteringarna kallats för en utrensning.
- Dessförinnan fick fältgeneraler sparken, medan Moskvas husgeneraler inte fick det. Nu har utrensningen som skett i frontlinjen börjat krypa in i Moskva, säger John Foreman, tidigare brittisk försvarsattaché i Moskva, till The Telegraph. Enligt Foreman tvingades Kreml börja ta itu med korruptionen, som har varit en offentlig hemlighet.
- Korruptionen började hindra krigföring, nepotismen och korruptionen nådde en sådan nivå att något måste göras. Putin har satt allt på spel för att vinna. Allt som kan hindra honom från att vinna kriget måste åtgärdas.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010421668.html
Med andra ord, så verkar det inte gå så bra för ryssen trots två fascistoida idioters pladder idag. Eller för den delen varit så fint och belevat som det målats av rysspolarna.
Varje gång en rysk julgran avpolleteras och en ny tar plats, så måste denne mer eller mindre börja om från början i och med hur rysk militärstruktur ser ut med total toppstyrning. Lojaliteter måste skaffas och belönas, konkurrenter tas hand om osv.
Ger inte direkt tid eller möjlighet att gå genom strategi och taktik när man måste vara rädd för att få en Tokarev i nacken.