Nu har du "missförstått" igen.
Vad gäller putains "plan" så anser hen som bekant att sovjetunionens oundvikliga sammanbrott var tjugonde århundradets största geopolitiska katastrof och drivs av sin "vision" om att "återupprätta" det ondskans imperium hen är en produkt av, men det innebär inte att hen även är ute efter att stjäla Ukrainas naturtillgångar.
"
Ukraine has tremendous natural resources for meeting domestic oil and gas production needs, with estimates of approximately 900 billion cubic meters of proven reserves of natural gas. In Europe, Ukraine ranks second for gas reserves. Three Ukrainian regions contain hydrocarbons resources: the Dnipro-Donetsk basin, the Carpathian region in western Ukraine, and the Black Sea and Crimea region in the south. The Dnipro-Donetsk basin is a major oil and gas producing region accounting for 90 percent of all current Ukrainian production."
https://www.trade.gov/energy-resource-guide-ukraine-oil-and-gas
"Som av en slump" sammanfaller naturtillgångarnas koordinater med de områden den psykotiske dvärgen i kreml "förklarat" som ryska och annekterat...
Vad gäller "av-militärisering" så borde givetvis så ske med ryssland för att säkerställa att landet (i.e. den psykotiske dvärgen i kreml) inte kan fortsätta att invadera, ockupera, annektera och föra anfallskrig mot fredliga grannländer. Frågan är varför ryssland inte har av-sovjetiserats efter ondskans imperiums oundvikliga fall? sovjetkommunismen är den direkta orsaken till mest död och lidande historien igenom, utan konkurrens. ALLA andra ideologier/despoter ligger i lä, inklusive den national socialistiska läran. Vad gäller Ukraina kan givetvis Holodomor nämnas, 3,5 - 5 MILJONER döda.
https://en.wikipedia.org/wiki/Holodomor
Det vore väl rimligt om de som var del av förtryckarapparaten ställs till svars? putian, som f.d. KGB överste, får prövas för sina brott under den ondskefulla regimen efter att hen ställts till svars för sina krigsförbrytelser.
Nu går det dock inte något vidare med putains "planer". Hur går det egentligen med hens tre-dagars "defensiva fredsbevarande försvarsinvasion" av Ukraina? ryssland har "fått" LÄNGRE gräns mot försvarsalliansen NATO. FLER länder har sökt, och fått, medlemskap i försvarsalliansen NATO. Den civiliserade världen är enad mot den psykotiske dvärgen i kreml. Success?
Kommer du ihåg "seger" artikeln som publicerades i det ryska propaganda organet RIA Novosti 26 februari 2022? Förvisso bara två dagar efter att den psykotiske dvärgen i kreml inlett sitt illegala anfallskrig mot Ukraina, men dom har ju inte rätt i något överhuvudtaget hursomhelst.
https://www.bbc.com/news/technology-60562240
https://web.archive.org/web/20220226051154/https://ria.ru/20220226/rossiya-1775162336.html
Det är många som frågar sig vad den psykotiske dvärgen i kremls egentliga "plan" med sitt anfallskrig mot Ukraina går ut på (om någon sådan finns)?
Är hens plan månne att emulera den Böhmiske Korpralens "geniala" drag att annektera och besätta Österrike och Sudetenland och sedermera anfalla Polen (Krim, Donbass och Ukraina proper)?
Är the end game vad gäller den "genialiska planen" att förlora ett världskrig med förhoppning om att USA tillhandahåller en ny Marshallplan för återuppbyggnaden av ryssland efter kriget?
Varför önskar DU att den psykotiske dvärgen i kreml skall tillerkännas överhöghet över Ukraina (och andra länder)? Varför kan hen inte stanna inom det enorma landet rysslands gränser? Det är förvisso synd om ryssarna som tvingas leva i en genomkorrupt diktatur under en narcissistisk megalomanisk psykopat, men varför vill du att andra folk skall tvingas till detsamma?