Citat:
Ursprungligen postat av
Pontiac-Garage
Klart man har ett enormt försprång om man börjar spara tidigt i livet. Pga. ränta på ränta så missar man rätt mycket om man börjar spara vid typ 40-45 (vilket är vanligt) istället för att ha byggt ett skapligt kapital när man är runt 30. Givetvis svårt då man idag förväntas plugga mycket längre än förr.
Men håller förstås med i att många har bråttom med att bli rika på aktier, detta är väl i och för sig inget nytt. Att satsa på stabila, tråkiga bolag med förutsägbar utveckling har alltid utklassat att försöka hitta kursraketer, även om mediefokuset alltid har varit på kortsiktiga vinnare, vilket spär på bilden av att man måste bli rik snabbt. Det finns ju även exempel på folk som satsat på rätt häst och blivit snorrika, men dessa är undantaget och risken är stor att man hade förlorat allt. Så ser inte att 90-talister skiljer sig från andra generationer, man har alltid snabbt blivit matad med budskapet att det gäller att hitta vinnaraktierna snarare än att investera med tålamod.
Möjligen att jag var lite väl hård, men det är tufft för dem.
Det går att börja med fonder om man är 65, men för att kompensera 45 års frånvaro och tidshoristont till 72 tex får man lyfta in en rejäl summa för att det skall bli något. Dock hög risk och illa tajmat för då faller hela konceptet på att varit långsiktig.
Långsiktighet passar vissa illa beroende på ålder om vi talar renodlade fonder.