Citat:
Ursprungligen postat av
cokehyena
Sjukt hur man framhållit Hümmet från första början.
Ännu sjukare hur man också framhållit Solnas förfall.

x 2
Oroa dig inte ert förfall börjar snart när ni måste ut från stockholm och spela matcher på gräs, 9 matcher spelade ni har haft 5 hemma, 2 bortamatcher i sthlm och en i gbg där ni blev hjälpta av ett rött kort och en match i västerås som ni vann för att vsk inte kan göra mål om dom så skulle göra målet dubbelt så stort.
Ni har knappt behövt resa nåt än men oroa dig inte det kommer snart och dessutom ska ni resa när ni ska kvala i europa, då kommer det slita på era spelare och då har dessutom bergvall lämnat, och hoppas inte på att åslund ska komma o vara er räddare, det jag sett av vsk har han gjort en helt okej match resten ganska medioker och som sagt vsk gör inga mål.
Era 2 hemmamatcher mot era värsta konkurrenter har ni tagit en pinne och det var en turlig upphämtning mot häcken.
Och för malmös del är det tvärtom vi har spelat mer borta än hemma, avverkat den obligatorisk torsken borta mot ellos, slagit er på er hemmaplan och återigen nollat er i avslut på mål, vunnit klassikermötet borta mot blåvitt som alltid är en tuff match oavsett tabelläge, och vi är redan 5 poäng före er.