Citat:
Ursprungligen postat av
carl-henric
Man får tänka på att St. Petersburg dessutom t.om. tillhör den bättre delen av ryssland, som t.om. har rinnande vatten och riktiga toaletter på sina håll.
https://x.com/Maks_NAFO_FELLA/status...90616216109069
Det är svårt för en västerlänning att föreställa den avgrundslika misären som majoriteten av ryssland lever i.
Jag har ju arbetat i många år i Ryssland och upplevt landet via både järnväg (koleldad förstaklass, kall övrig klass), flyg (ståplats i mittgången) samt grus/lervägar (så det är utanför bling blingområdena).
Jag kan inte för mitt liv förstå hur vatniksen ser Ryssland som ett föredöme, det är så fullständigt nerkört trots att Putin har haft 30 år på sig att lyfta landet. Misär räcker inte som beskrivning.
Hela Ryssland utanför de asfalterade områdena är fullständigt förfallna, nollkommanoll underhåll eller utveckling.
Varenda jävla dollar Ryssland har tjänat på gas och olja har gått till eliten och elitens barn för lyxleverne i väst.
Allt den ryska befolkningen har fått är glittriga centrum i Moskva och St Petersburg.
Där är det dessutom asfalterat.
Fy fan för Varniks och deras propaganda!