Citat:
Ursprungligen postat av
Kollektion
Man har alltid sagt så. Det ska levereras men inget händer. De tvekar lite för Ukraina kommer använda F16 användas i rysk territorium. Även om de har sagt nej så tvekar länderna mot attacker i rysk territorium.
Efter sommaren kommer de säga leverans i vinter.
Det har väl snarare varit tvärt om.
Från början var det otänkbart att väst skulle skicka stridsflygplan. Sen pratades det om att det kanske skulle kunna skickas men då efter kriget. Sen klev fler och fler länder fram och helt plötsligt så står vi inför faktumet att det kommer skickas semi-moderna stridsflygplan till Ukraina mitt under kriget.
Putin/Ryssland har hela tiden dragit röda gränser men väst har stegvis flyttat fram positionerna och det har visat sig att dessa "röda linjer" inte betyder något - Ryssland kan inte göra något.