2024-05-06, 21:02
  #432493
Medlem
Flugpappas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
Belarus har fått, varför inte Ukraina?

Finns ingen anledning att sprida riskerna. Vi kan ta vårat ansvar i väst kring den frågan.
Citera
2024-05-06, 21:07
  #432494
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Ryssland hotar officiellt UK med krig om vapen från dem används mot Ryssland av Ukraina. Meddelat till UKs ambassadör i Moskva.

https://twitter.com/Gerashchenko_en/status/1787482506066862097

Så om Hutu-rebellerna använder ryska vapen mot fartyg i Röda Havet så kan "vi" anfalla Ryssland? Det är ju en ny princip att den som tillverkar vapnet är ansvarig för vad det används till. Om någon islamist skjuter människor i väst med en Kalasjnikov så var det Ryssland som var ansvarigt.

Dom har köpt vapnen. Vapnen har alltså bytt ägare och den nye ägaren har ansvaret. Ett liknande upplägg skulle man även kunna ge Ukraina. För att sedan skriva av skulden när tiden anses lämplig.
Citera
2024-05-06, 21:14
  #432495
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Dom har köpt vapnen. Vapnen har alltså bytt ägare och den nye ägaren har ansvaret. Ett liknande upplägg skulle man även kunna ge Ukraina. För att sedan skriva av skulden när tiden anses lämplig.

Jo det är ju det vanliga, om Sverige anfaller Norge med Leopard-stridsvagnar så är det ju inte Tyskland som anfallit. Men det Ryssland nu sa till den franska och brittiska ambassadören är att om Ukraina använder deras vapen mot Ryssland så är det de som anfallit Ryssland. Men Ryssland erkände samtidigt att Krim inte är Ryssland för Ukraina har redan använt de robotarna många gånger mot Krim.
Citera
2024-05-06, 21:25
  #432496
Bannlyst
"Greece And Turkey Are Adamant About Retaining Their Russian Missiles"
Greece and Turkey reiterated their respective opposition to transferring their strategic Russian-built air defense missile systems to Ukraine or any other country in separate statements in recent days.
https://www.forbes.com/sites/pauliddon/2024/05/05/greece-and-turkey-are-adamant-about-retaining-their-russian-missiles/

Ukronazi har sitt sista hopp i Patriot-robotar från Sverige. Varför tvekar Sverige?
Citera
2024-05-06, 21:27
  #432497
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
Usa borde ge Ukraina kärnvapen, Ukraina skrev under Budapestavtalet tillsammans med Rus, US och UK och lämnade över sina kärnvapen i utbyte mot skydd. Skyddet har brustit, kärnvapnen borde återbördas.
Instämmer!
Ukrainska kärnvapen täpper till truten på spännputten Putin för gott.
Citera
2024-05-06, 21:35
  #432498
Medlem
Silfverryggs avatar
Lite hur det funkar i kreml
Citat:
Vladimir Putin, som vann det så kallade ryska presidentvalet, firar sin installation på tisdag. Samtidigt pågår redan en maktkamp bakom kulisserna i Kreml. Jussi Lassila, specialforskare vid Utrikespolitiska institutet, beskrev invigningen förra veckan som "en ny fas i putinismens utveckling". Detta är den första presidentinstallationen enligt landets nya konstitution.

Observera gärna också att flera länders ambassadörer kommer inte delta i invigningen. Tyskland har även kallat hem sin ambassadör för en vecka för "konsultationer".

Citat:
Det är brukligt att den ryska regeringen avgår efter presidentinstallationen, men Lassila betonar att frågan helt och hållet ligger i Putins händer.
- Hela processen ligger under Putins händer. På sätt och vis är det meningslöst för oss att placera västerländska förväntningar i dynamiken i den ryska regeringscykeln att vissa institutionella regler kommer att avgöra händelserna, säger han. Så det finns ingen situation där Putin behöver avgå eller göra någonting. Det finns inget sådant tvång. Putin gör som han vill.
...
Den ryska oppositionstidningen Meduza rapporterade i april att regeringskällor sade att Mishustin skulle fortsätta som president. Vissa förändringar är dock att vänta. Bloomberg rapporterade i mars att eliten i Kreml är oroad över de "betydande förändringarna" efter presidentvalet. Vid den tiden uppges Putin planera stora omvälvningar där slitna ansikten skulle bytas ut mot nya.
...
Enligt Lassila är det omöjligt att veta Putins tankegångar. Spekulationer är också meningslösa, eftersom det inte kan föras någon offentlig debatt om Putins efterträdare eller tiden efter Putin. – Hela systemet är liksom paralyserat. Hela diskussionen om Putins efterträdare rör sig bort från en sådan potential för det offentliga samtalet, säger han.
- Tanken på att ta upp frågan tar avstånd i takt med att systemet blir mer och mer diktaturlikt, även om vi samtidigt förstås vet att när tiden går och Putin blir äldre så kommer det någon gång att komma.
...
Lassila säger att han starkt tvivlar på att Ryssland har några planer på Putins eventuella efterträdare eller tiden efter Putin i allmänhet. Frågan ligger dock i händerna på en man: Putin själv.
- Jag ser inga tecken på att Putin ger upp sin egen makt. Låt oss bara titta på den här grundlagsändringen, vars grundpunkt var att göra det möjligt för Putin att fortsätta som president, säger han. Lassila tror dock att det är möjligt att Putin kan komma att släppa huvuden som har blivit för inflytelserika. I den meningen är Putin en konventionell diktator, att han är paranoid över sin egen position.
- Det är uppenbart att Putin är rädd för alla hela tiden, säger han.
...
Det finns dock en risk om någon profileras som en överdriven maktmissbrukare. Enligt Lassila kommer Putin inte att underlåta att agera i det här fallet, men kommer att göra sig av med en sådan person. I slutändan tror Lassila att det ryska systemet skulle fungera under sin egen tyngd om spekulationer om Putins efterträdare skulle cirkulera i Ryssland. Eliten skulle ta hand om en möjlig efterträdare. Om till exempel Kiriyenko skulle höja sina sporrar i synnerhet, skulle han enligt Lassila också "definitivt hitta motståndare".
- Hela systemet verkar vara särskilt betjänt av att eliten kämpar och bråkar om Putins popularitet. Det är som att säkra Putins rygg, säger han.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/8de5013b-c66f-4ffc-948c-fdf7821100f9

Angående snacket om puttefnasks eventuella sjukdomar och eventuell maktkamp i kreml.
Citera
2024-05-06, 21:38
  #432499
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spugge
Tror inte man har några kärnvapen att ge. Hade man haft kvar kärnladdade Tomahawks hade det varit ett alternativ eftersom det finns ground launchers men det har man inte.
Man kan inte gärna ge dem några Minuteman.
De enda kärnladdningar man har i Europa är bomber men Ukraina har inget sätt att leverera dessa.
Det kanske finns något alternativ men jag är osäker på vad det skulle vara?
Trident 2 sedan franska kärnvapen finns med
Citera
2024-05-06, 21:39
  #432500
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Jo det är ju det vanliga, om Sverige anfaller Norge med Leopard-stridsvagnar så är det ju inte Tyskland som anfallit. Men det Ryssland nu sa till den franska och brittiska ambassadören är att om Ukraina använder deras vapen mot Ryssland så är det de som anfallit Ryssland. Men Ryssland erkände samtidigt att Krim inte är Ryssland för Ukraina har redan använt de robotarna många gånger mot Krim.

Fast min poäng var att med "fiktiva" köpekontrakt så hade man undvikit dom här hoten eftersom Ukraina givetvis använder sina egna vapen efter eget gottfinnande. Jag argumenterade för det förhållningssättet redan ett par månader in i kriget. Eftersom ryssarnas hot därvidlag var helt förutsägbara.

Men du har en poäng när det gäller Krim.
Citera
2024-05-06, 21:42
  #432501
Medlem
Silfverryggs avatar
Jaha ja. Nu ska tydligen ännu en dum jänkare ha blivit anhållen i rysseriet. Denna gång för "stöld".
Denne nöt ska vara en soldat och ska ha rest på eget bevåg till skitstället.
https://edition.cnn.com/2024/05/06/politics/us-soldier-arrested-russia/index.html
Citat:
An American soldier was detained in Russia last week on suspicion of theft and is currently being held in pre-trial detention, according to two US officials.

The soldier, a staff sergeant, was arrested on May 2 by Russian authorities, the officials said. He was stationed in South Korea and traveled to Russia of his own volition, they said.

An Army spokesperson confirmed on Monday that the soldier was detained by Russian authorities in Vladivostok “on charges of criminal misconduct.”

Är huvudet dum, så får kroppen lida. Att som jänkare åka till rysseriet brukar inte sluta så väl.

Edit: min gissning är att han kanske tänkte göra som den där förra idioten som våldtogs och dödades.
__________________
Senast redigerad av Silfverrygg 2024-05-06 kl. 21:47.
Citera
2024-05-06, 21:42
  #432502
Medlem
brunnsangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Ett ryskt stridsflygplan nedskjutet (Eller störtat av annan orsak).
https://twitter.com/igorsushko/status/1787536884639703079

"Fighterbomber" (användare på telegram och Rysk stridspilot) skrev detta tidigare ikväll.


Today the best crew of the best died on this board.

Zhenya and Volodya.
Experienced, trained, flown, combat crew.
They died in battle, they died as warriors.

Aircraft number 21.
The same one that is in the photo, drawings, paintings and models.
Many of the stars on its left side are mine.

Eternal flight, brothers...
My condolences to family, friends and fellow soldiers.

👉Fighterbomber
Citera
2024-05-06, 21:51
  #432503
Medlem
DirtyDiggerNicks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Ett ryskt stridsflygplan nedskjutet (Eller störtat av annan orsak).
https://twitter.com/igorsushko/status/1787536884639703079

Lite extra info nu som gör det hela extremt intressant även om det eventuellt inte rör Ukraina.

obekräftat men:

Det här flygplanet ska allså ha skjutits ned i strid....i AFRIKA!
Det ska ha skett på en icke angiven plats där Ryssland stödjer ett afrikanskt land i en "training mission".

Två pointers:

Den första:
Att Ryssland avvarar SU-34 till missioner i Afrika visar på att de ändå är relativt trygga med takten av nyproduktion och produktion av nya piloter. Det ger möjligen ytterligare en påminnelse om att man inte kan dagis-räkna och säga att "nu har Ryssland -1" och dra av det från vad wiki anger som mängd plan 2019.

Den andra:
WTF. Sannolikheten att någon gruppering/fraktion i ett afrikanskt instabilt land som inte står på samma sida som de som Ryssland stödjer lyckats plocka en SU-34 är betydligt mindre än att sannolikheten för att det här eventuellt är en internationell incident där ett ryskt plan gått en match mot ett väst-plan eller så har en väst-bas känt sig så hotade att de avfyrat kvalificerat LV. Boko Haram lär ju inte ha kunnat ta ned en SU-34:a

Eventuellt finns det en fy satans stor story bakom detta. Eventuellt så är det bara rykten.
Frågan är om det är så känsligt så att det är locket på, från alla inblandade. Förutom Fighterbomber då som inte kan klara av att hålla tyst.

Edit: Vi har nu flera bud. Afrika och Belgorod. Ta ingenting för givet. Eventullt så har det skett på båda platserna men då är Afrika inte en SU-34 utan någonting mindre spännande.
__________________
Senast redigerad av DirtyDiggerNick 2024-05-06 kl. 22:00.
Citera
2024-05-06, 21:51
  #432504
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Rykten om attack mot Krimbron just nu! (Ja jag vet att det ofta ryktas om det).
https://twitter.com/FreudGreyskull/status/1787548670109655225

De rykten som går är en attack under morgondagen.
För PR skälets skull.
Har ju dock ingen inverkan för den ryska militären.
Hade kanske varit bättre att lägga fokus på det som faktiskt påverkar fronten.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in