2024-04-23, 23:29
  #429757
Medlem
Silfverryggs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheKhurgan
Alltså, du sparkar in öppna dörrar här. Jag vet och alla vet, att Ryssland är ett korrupt skitland. Min poäng är att Ukraina är ett lika korrupt skitland och därför lika gärna kan införlivas med Ryssland. Eller leva som ett fritt grannland med Ryssland.
Men de har inte i EU att göra eftersom de har mer gemensamt med ryssar än med oss.

Nu kan ju saker ändra sig, eftersom den här konflikten blivit väldigt blodig och långvarig.
Ukraina kanske ser att väst ställer upp, och med den vetskapen anpassar sig för att senare bli en del av EU och NATO.
Vad vet jag.



Jag har aldrig påstått att USA placerat kärnvapen i Ukraina.

Vad jag menar är att Ryssland har en helt annan syn på världen än vad vi har. De anser att Ukraina börjar närma sig väst och Nato och tycker därför att Budapestavtalet inte är värt att hålla längre.

Ger det dom rätt att gå in militärt i Ukraina? Nej.
Kan man förvänta sig en reaktion när Ukraina försöker gå med i Nato? Ja.

Nu har vi ryssar som typ grannar. Det är inte optimalt på något sätt, eftersom vi skiljer oss väldigt mycket ifrån dom rent kulturellt och ur en moralisk/demokratisk synvinkel.
Men det är ett stort jävla land. Vi kan inte bara förinta hela landet eller få alla som bor där att tycka som oss. Därför måste man hitta ett förhållningssätt.
Sen exakt hur det ska gå till vet jag inte. Nu kanske det är försent dessutom.

Det fanns vissa punkter jag håller med TheKhurgan om här. Vissa andra punkter är jag inte av samma åsikt om dock.
* Har ryssen rätt att angripa Ukraina? Nej!
* Har Ukraina rätt att ta beslut om sina egna inrikes- och utrikesaktiviteter? Ja!
* Har ryssen rätt att diktera villkor för andra stater? Nej!
* Är Ukraina korrupt? Med våra västerländska ögon, till stor del, men de håller på att försöka förbättra sig.
* Är ryssen korrupt? Så in i helvete!
* Förstöra ryssen? Håller de sig på sin sida av 1991-årsgräns (oavsett vilket land de gränsar till), totally fucking fine for my part. Jag må ha uttryckt (och kommer med all sannolikhet att uttrycka) mig en hel del i affekt här på forumet från tid till annan när det gäller denna punkt.
* Hör Ukraina i Nato/Eu? Det beror på de andra staterna i respektive organisationerna. Anser de att Ukraina uppfyller de villkor som ställts, så välkommen in.
* Ska vi ha kulturell/diplomatisk/social etc. kontakt med ryssen? Absolut NEJ! Som TheKhurgan skrev, så har de inget gemensamt med oss. Är personligen av den åsikten att hela ryssriket ska förflyttas geografiskt till Asien (minus Karelen), så vi slipper risken att de ens i framtiden kan eventuellt tänkas försöka bli del av den europeiska gemenskapen.

Med andra ord så är min personliga åsikt att ryssen har inget i Ukraina att göra och att FN-stadgan samt Genevekonventionerna (alla fyra med de tre tilläggsprotokollerna) skall följas och att det tillhör den internationella samfundet att se till att detta sker oavsett hur detta sker.
I och med att säk.rådet är inkompetent att ta någon form av beslut i och med ryssens veto-rätt, bör GF genom resolution 377 (Unified for peace) ta över kontrollen och därmed tvinga ryssen att lämna Ukraina med de medel som står till buds.

NB: Då tråden handlar om ryssens angrepp på Ukraina, så blandar jag inte in andra staters involvering i andra delar i världen i min harang.
Citera
2024-04-23, 23:33
  #429758
Medlem
Jofs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Den Ukrainska bruttonationalprodukten beräknas i år växa med 3,2%. Jag hittar inte källan för påståendet men Ukraina går bra trots all förstörelse. Det kommer bli ett framtidsland och få samma goda utveckling som Polen och de baltiska länderna. Det växer fram en stolthet att man inte böjt sig för de ryska invadörerna. Ett enormt starkt folk.

That’s the spirit ✊.

Citat:
Ursprungligen postat av will242
EU har röstat fram 50 miljarder euro under 5 år till att hålla Ukrainas ekonomi och statsapparat flytande. Sen går usa in med ca 7 miljarder dollar när deras paket röstas igenom sen har en massa enskila länder gett både pengar och lån för att se till att ukraina inte kurser.

Hinner det fram i tid? 🙏
Citera
2024-04-24, 00:20
  #429759
Medlem
Drozds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grontarskont
Här pågår historieförfalskning för fullt! Lägg ned ditt hittepåljug!

Slutstriden börjar i maj, och den lilla skitiga rest av dina idoler i Azov och Högra Sektorn som överlever den kommer att utlämnas senare till rysk rättskipning. Det kommer att vara en underklausul i kapitulationsavtalet Ukraina snart undertecknar.
Citera
2024-04-24, 00:25
  #429760
Medlem
Grontarskonts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Slutstriden börjar i maj, och den lilla skitiga rest av dina idoler i Azov och Högra Sektorn som överlever den kommer att utlämnas senare till rysk rättskipning. Det kommer att vara en underklausul i kapitulationsavtalet Ukraina snart undertecknar.

Ryssland håller på att krackelera! Märks på er Vatniks som sprider dynga och hittepå i ett försök att påverka väst.

Går inge vidare......
Citera
2024-04-24, 02:23
  #429761
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Såna klipp har en sällsam förmåga att "försvinna" från Youtube.

Om du kan tolerera Odysee, så ta dig tre minuter att se själv:

https://odysee.com/@TheTruthSeeker:d/may-2,-2014-odessa-massacre:b (15 sek)

https://odysee.com/%D0%93%D1%80%D1%83%D0%B1%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B2%D1%8C%D1%8E-ENG-subs :f (två minuter)

Ska bli riktigt gött att se när ryssarna ställer dessa drägg till svars (Azov, Högra Sektorn osv). Karma

Ryssarna är mycket, mycket värre. De torterar och mördar varhelst de drar fram.
Massmordet på oskyldiga civila i Bucha var ingen tillfällighet utan en del av rysk anfallskrigsföring.
Citera
2024-04-24, 04:01
  #429762
Medlem
donald12s avatar
US Senate passes $95 billion foreign aid package

The final vote was 79-18. Fifteen Republicans voted with three Democrats against the bill. Forty-eight Democrats and 31 Republicans voted for the bill.

https://edition.cnn.com/
Citera
2024-04-24, 04:19
  #429763
Medlem
Inte illa ! Vi får se om president Biden skriver på.

Amerikansk politik är klart skummare än svensk (förutom delar av 1970-talet), det röda partiet hade sett till att de tre militära stödpaketen till Ukraina, Israel och Taiwain dessutom klumpades ihop med ett förslag hur att få möjlighet att förbjuda TikTok.
Citera
2024-04-24, 04:58
  #429764
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Exakt. En stor del av de USA-pengar som det nu snackas om gäller tillverkning av vapen, pengar för att lägga nya order på vapen tillverkade i USA (amerikanska MIC måste ju fortsätta skära guld med täljknivar på att kriget fortsätter), det handlar inte om att köpa en mängd vapen som redan finns och ligger färdiga på lagerhylllorna. Det är ju inte som en kille som har vunnit stort på Vikinglotto, ropar "Tjohooo!" och springer runt och köper ny bil, nya prylar till ett privat gym och en massa andra saker för omedelbar leverans till honom.

Och samma sak gller f ö tjeckernas löfte om att de, tillsammans med några andra EU-länder, plötsligt skulle kunna ordna fram en halv miljon artilleriskott från något okänt land - det är inte så att allt det här kommer att levereras på ett bräde från en okänd grotta där alla dessa 155 mm-laddningar är lagrade, utan det handlar om tillverkning över tid, troligen minst ett år.

Om nu US Congress skulle släppa igenom den här 60 miljarder dollar-bumlingen utan större förändringar (vilket ingalunda är självklart, det finns många förslag till amendments som ska gås igenom och röstas om separat, och många av dem gäller att hyvla ner värdet på det man skulle utlova) så är det i alla fall bara en mindre del av pengarna som direkt kan växlas in i nya vapen (eller ny ammunition) vilka väntar på att skickas till Ukraina med en gång. Det verkar tydligt att denna "buy at once, delivery at once"-del i stort sett endast är när Kiev själva får pengarna i handen för att kunna shoppa loss från amerikanska militärindustriella producenter, och t o m då handlar det rimligen ofta om att lägga nya order som ska omsättas i tillverkning, inte om att "köpa direkt från lagerhyllan" som hos Amazon.

Här är en bra uppställning från den s k Radio Free Europe över innehållet i det tänkta paketet. Den del som är pengar direkt i handen till Ukraina är endast 14 miljarder och det mesta av det övriga verkar inte handla om nyproduktion som ska skickas till Ukraina. De 20 miljarder dollar (rött) som är märkta "Replenishment of the U.S. military with weapons and equipment provided to Ukraine from Defense Department inventory" avser rimligen vapen och ammunition som redan har skickats från USA till Ukraina, och där armén ska ha ersättning för nyproduktion till eget bruk. Det finns nämligen inga inventory lists på sådant som USA avser att skicka direkt till Ukraina "från försvarets egna hyllor", grejor som s a s står packade i containers på lastbryggan och väntar på att någon amerikansk tjänsteman ska räcka över en check på 10 miljarder dollar för att lösa ut dem.

Nerbrytning av paketet: https://www.rferl.org/a/32820805.html

Intressant.
Det verkar som att de redan har skickat en massa materiell under förra året som de nu vill ha betalning för i efterskott.
Vad jag förstår har ‘US army Europe’ gått rejält back senaste året för att täcka kostnader i för Ukraina vid sidan om.
Det kanske inte blir en så stort tillskott som det verkar utan mest betalningar i efterhand…
Citera
2024-04-24, 05:15
  #429765
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Saggi
Intressant.
Det verkar som att de redan har skickat en massa materiell under förra året som de nu vill ha betalning för i efterskott.
Vad jag förstår har ‘US army Europe’ gått rejält back senaste året för att täcka kostnader i för Ukraina vid sidan om.
Det kanske inte blir en så stort tillskott som det verkar utan mest betalningar i efterhand…

…och för att detta påstående inte skall framstå som det vanliga ryssljuget draget ur arslet (aka din inläggshistorik) så kanske du har en vederhäftig källa att backa upp det med?

För den som bevittnade omröstningen och har följt med i nyheterna står det ju annars klart att det finns en betryggande majoritet i USA och resten av demokratierna (dvs ca 85% av världsekonomin) FÖR att stödja Ukraina med allt som behövs och hur länge det behövs för att stoppa Putin och hans diktaturslödder från att nå ens de minsta framgångar med våld mot den fria världen.
Citera
2024-04-24, 05:19
  #429766
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Saggi
Intressant.
Det verkar som att de redan har skickat en massa materiell under förra året som de nu vill ha betalning för i efterskott.
Vad jag förstår har ‘US army Europe’ gått rejält back senaste året för att täcka kostnader i för Ukraina vid sidan om.
Det kanske inte blir en så stort tillskott som det verkar utan mest betalningar i efterhand…
Ja, ungefär så. Det handlar i varje fall inte om att man nu plötsligt kan "köpa som på Amazon, leverans till din dörr inom en vecka" för merparten av de här 60 miljarderna - det är enbart en mindre del av detta som kommer att levereras i närtid, säg inom den närmaste månaden. Och en stor del av det som ska levereras, niu eller om ett år, är vanlg ammo, skott till eldvapen eller artillerigranater.

Eftersom det är en statshemlighet exakt vad, hur och när det kommer att skickas olika typer av vapen (Vita huset talar naturligtvis inte öppet och uttömmande om detta) så finns det inte heller några idiotsäkra besked som täcker alltihop i detalj, men vi kan utgå från att en hel del av den här summan eller vapen som antingen redan har levererats eller som först måste sättas på order för tillverkning hos olika företag.

I NATO-fansens fantasi är USA:s resurser och militärförråd helt obegränsade och man kan skyffla iväg materiel för motsvarande ett Operation Overlord till Ukraina på en vecka. Verkligheten ser mycket annorlunda ut. Dessutom kan man inte föra krig i stor skala hur länge som helst och betala bara genom att trycka pengar.
__________________
Senast redigerad av HepCat-X 2024-04-24 kl. 05:40.
Citera
2024-04-24, 05:21
  #429767
Medlem
https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2024/04/17/statement-from-president-joe-biden-on-the-houses-national-security-supplemental/

Ryssland kommer att upptäcka vad fungerande logistik betyder i verkligheten.
Citera
2024-04-24, 05:25
  #429768
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Ja, ungefär så. Det handlar i varje fall inte om att man nu plötsligt kan "köpa som på Amazon, leverans till din dörr inom en vecka" för merparten av de här 60 miljarderna - det är enbart en mindre del av detta som kommer att levereras i närtid, säg inom den närmaste månaden. Och en stor del av det som ska levereras, niu eller om ett år, är vanlg ammo, skott till eldvapen eller artillerigranater.

Eftersom det är en statshemlighet exakt vad, hur och när det kommer att skickas olika typer av vapen (Vita huset talar naturligtvis inte öppet och uttömmande om detta) så finns det inte heller några idiotsäkra besked som täcker alltihop i detalj, men vi kan utgå frn att en hel del av den höär summan gller vapen som antingen redan har levererats eller som först måste sättas på order för tillverkning hos olika företag.

I NATO-fansens fantasi är USA:s resurser och militärförråd helt obegränsade och man kan skyffla iväg materiel för motsvarande ett Operation Overlord till Ukraina på en vecka. Verkligheten ser mycket annorlunda ut. Dessutom kan man inte föra krig i stor skala hur länge som helst och betala bara genom att trycka pengar.

Du har en så jäkla obefintlig aning om vad USA och resterande Natoländer redan har lagrat i Europa så det är skrattretande. Ur arslet drar du påståenden som är så uppenbart manusbundna att alla med den minsta kunskap skrattar sig harmynta.

Operation Overlord - fick ni verkligen läsa om det i skolan i er ryska by? Hade ni gjort det så hade du förstått att det inte går att jämföra med Ukraina idag men också att USA har betydligt större förmågor idag.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in