Citat:
Ursprungligen postat av
Vishking
Om 40år kostar nog en vettig villa i en medelstor svensk stad 12miljoner...
Sådär extremt rik hinner man inte bli men det är åtminstone bättre än att inte investera sina pengar i något. Kräver heller inte så mycket arbete som att exempelvis investera i skog eller fastigheter och man kan göra det med små belopp månadsvis.
Sen finns det såklart risker med allt och en välbalanserad ekonomi står på flera ben.
Det är ju upp till dig om du vill köpa en vettig villa i en medelstor svensk stad. Vill du det så har du råd. Vill du inte det så har du tolv miljoner.
Räknar man på 7% avkastning så ger 12 miljoner ca 70k i månaden. Så om du inte köper den där villan kan du gå i pension vid 60 om du påbörjade det här vid 20 och veta att du fram tills du dör har en jävligt hög pension.
Sen finns det ju alltid folk som tycker att det är meningslöst att satsa på ett sparande om det inte inom fem år gör att man kan köpa en ny Ferrari varje månad. Och det är väl upp till dem antar jag. Men det står helt klart att man kan åstadkomma väldigt mycket med förhållandevis små medel.
(Mitt svar var inte så mycket riktat till dig, utan mer idioterna som menar att det inte är någon idé att spara alls)