Citat:
Ursprungligen postat av
IR5
Jag tror inte du förstår omfattningen av det Iran gjorde inatt. Du förstår inte hur mycket expertis det ligger bakom varje nivå. Sedan ska man inte håna ett folk som genomgått en avhysning.
Du försöker motsätta dig en annan världsordning än den västerländska. Ni är rädda för att någon ska hota era livsformer och livsstil. Det är därför du ser stödet för sionister som en representation för din livsstil.
Men tänk om det verkligen lönar sig att så mycket elände härjar bara för att du vill göra gällande att du är så bra. Israel ska finnas där men inte med den typen inställning till sin omvärld. De har mycket att lära till andra men man kan inte avhysa människor.
Jag hatar inte Sverige. Jag tar avstånd när jag ser att Sverige inte känner igen sig själv.
Självklart gör jag det. Världens absolut rikaste och fria self-made länder är demokratier. Inte bara västerländska dock (Sydkorea, Japan, Taiwan etc). Den västerländska världsordningen handlar ju just om det, inget annat. Idioter utan hjärna inbillar sig att världsordningen handlar om ekonomisk makt, vilket Kina är ett i raden av bevis på att det inte handlar om.
Jag vill ha frihet, fred och demokrati för alla världens folk. Självklart motarbetar jag därför förtryckarländer som de flesta arabländer och Iran etc. Och förtryckarreligioner som Islam.
Min livstil har inget med det hela att göra. Annat än i din hjärna och dess olika konspirationsteorier.