Citat:
Ursprungligen postat av
BakFlashes
Är utomlands.
Haft BBC på hela natten på mitt hotell och intygar detta verkar nu en aningen upphausat! Jäklar vad dom fått tjata samma saker
300 missiler
99% nedskjutet
Endast 1 flicka skadad.
Jag... tycker det låter lite polerat. Skador/dödsfall på bla den angripna militärbasen är svårt verifiera. Borde vara några. Lär väl inte komma ut
Ja, jag vet inte..
Men innan jag somnade var det verkligen likt ett "fyrverkeri eller synen av en invasion från Mars.."
De sa nu på svenska nyheter att det totalt rört sig om ca 300 missiler och drönare. Israels försvarssystem måste vara väldigt effektivt.
Hade alla dessa nått sina mål hade det varit stor förödelse.
Det kanske låter banalt men jag har oerhört svårt att förstå att (parasiten) människan år 2024 inte lärt sig att krig borde vara något fullständigt förlegat som endast får negativa konsekvenser.
Men vapenlobbyn har otrolig makt.
Detta mixat med förlegade religioner får detta resultat.
-"Det är synd om människan" som Strindberg myntade...