Citat:
Ursprungligen postat av
Motvillig1.2
Efternamn från Malta.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cauchi
Det anglosaxiska förnamnet och ett wogefternamn och utseende tyder på att det är en andra eller tredje generationens invandrare från medelhavsområdet vilket i Australien normalt sett betyder 100% integrerad och, tja, Aussie.
Det ser ut som om det helt enkelt är en tragedi där någon med mentalsjukdom av någon anledning blir mordisk.
Ja då är det näste man att pekas ut som MGM
Joel Cauchi? Förhoppningsvis stämmer det denna gång - bilderna på honom på hans insta liknar ju väldigt mycket de från knivdådet.
Så sorgligt om det återigen är psykisk sjukdom bakom det hela. Så förbaskat onödigt - 7 personers liv till spillo och mängder av förtvivlade anhöriga.
Och ytterligare 8 skadade inräknat den lilla nio månaders moderlösa och skadade flickan.
Så mycket lidande bara för att synapserna i huvudet på MGM kommit snett.
Man får väl vara tacksam över att han ”bara” hade en stor kniv och inte ett automatvapen i gallerian fylld med folk.