Citat:
Ursprungligen postat av
flush55
okej tack! jag nämnde de tidigare men kan ha varit någon annan också. skulle gissa på att polisen redan har den, den skickades i en grupp som har 40+ medlemmar och mycket ifrån gruppen brukar spridas runt på telegram instagram och tiktok
Jag förstår. Det är ju bra på det sättet att ingen kommer veta att det är du som lämnat in filmen heller. Du är ju inte ett vittne, utan har en film på ett brott du inte har något med att göra. Finns ingen anledning för dem att inte bara ta del av filmen, fråga dig hur du kom över den och vinka dig adjö.
Oavsett om de kanske har filmen redan eller inte så är det värt att lämna in den. Polisen vet, utifrån deras uttalanden, vilka de ska få tag i, men en video skulle kunna rensa undan frågetecken på vem som höll i vapnet till exempel. I detta fall där grabbarna mest troligt inte kommer snacka och sonen förmodligen är extremt traumatiserad kan det vara skillnaden mellan ett friande och en fällande dom.
OT, men kanske lugnande för dig, är att jag själv suttit i din sits, med filmmaterial på ett brott jag själv inte hade någon egentlig koppling till. Jag var väl i din ålder, satt på Omegle (vet inte ens om det är en grej längre) med några kompisar på en lunchrast, när en gubbe och en liten flicka matchas med oss - resten kan du nog lista ut själv. Jag filmade på telefonen, ställde så många frågor som möjligt till GM under tiden vi var uppkopplade, och kontaktade polisen direkt efteråt. IT-forensiker tog filen ur min telefon medan jag väntade på stationen, de tog bort den efteråt och saken var klar. Brottet begicks inte i Sverige utifrån vad vi lyckades få fram från GM, men det togs via svenska polisen vidare internationellt. Jag hörde aldrig mer av polisen, trots att jag var ett ”vittne”. De var heller aldrig intresserade av att prata med mina kompisar som var med vid tillfället. Så även om du knatar in på stationen ska det nog mycket till för att de vill ha något mer än filmen, om de inte redan har den.