Citat:
Ursprungligen postat av
rotebro-hasse
Vilken av Usas 4 presidentkandidater är dömd för våldtäkt av en enig jury?
-ledtråd. Det är inte Biden.
Sure, jag vet att juryn hävdar att Trump är skyldig till våldtäkt, men eftersom detta inte föregicks av någon brottmålsutredning och både vittnen och bevis, samt t o m året n är den påstådda våldtäkten skulle ha inträffat saknas, så ser jag och många med mig detta enbart som politiskt förföljelse. Det är också ytterst osannoliktt att Trump som enbart dateade modeller när det begav sig skulle ha förgripit sig på en 50 årig ful kvinna i omklädningsrummet till ett lyxvaruhus.
Jag skulle tycka likadant om det gällde någon annan, t ex du, som blivit anklagad för ett så vidrigt brott som våldtäkt helt utan bevisning.
Tara Reads våldtäktsanklagelse mot Biden ser jag som betydligt trovärdigare. Hon gör ett mycket trovärdigare intryck och hennes historie stämmer med att hennes mamma ringde in till en radiokanal när det begav sig och sa att dottern blivit angripen av en högt uppsatt politiker hon jobbade för. Ashley Bidens anklagelserom övergrepp i hennes dagbok är också mycket trovärdiga. Men visst har du rätt i att Biden aldrig blivit dömd för våldtäkt. Man skall vara försiktig med vad man kallar folk men i fallet Biden är väl "pedofil" rätt OK att säga med tanke på hur han tafsar på barn.