Citat:
Ursprungligen postat av
Solifera
Detta får jag nog skit för av vissa men men...
Vi (Sverige) behöver fler människor som Michael. Som vågar stå upp för rättvisa, moral, och vad som är rätt och fel. Jag önskar att jag själv skulle våga göra likadant men vet att sanningen är en annan.
Han hade tidigare försökt genom polisen utan att något blivit annorlunda. Visst, han hade sonen med sig, men såg också till att han åkte vidare innan han själv stannade. Sonen var då i säkerhet.
Självklart visste han att det kunde medföra en risk att göra det han gjorde. Det förstår nog alla! Men det är också precis det som gör att vi behöver fler som honom! Som vågar agera! Som vågar försöka göra samhället bättre!
Detta är ENBART GMs skuld. Absolut ingen annans!!!
Vila i frid Michael och all värme och tankar till din modiga son samt till anhöriga
Du har rätt Det är beundransvärt att Mikael försökte påverka den miljö sonen växer upp i. Som en god medborgare kontaktade han polisen och dog när han reagerade mot gängen. Varför hade skitungarna vapen, och varför fanns det motstånd mot en visitationslag där polisen hade kunnat plocka av gängen deras vapen?
De politiker som med draghjälp av media har orsakat detta förfall av Sverige, genom sin ohederlighet borde ställas till svars. När man inte fått diskutera problemen med migration av bidragsslödder till Sverige frodas kriminaliteten. Det som har varit allmänt känt är att kriminella från Mena ser på Sverige som det nya Eldoradot. I Sverige har vi inte fått diskutera invandrares brottslighet utan att bli kallade för rasister.
Vi har fått in mellan österns och Afrikas värsta kriminella och oduglingar, som inte ens orkar ta hand om sina barn. Att utsätta hederliga människor för detta i sina bostadsområden med den otrygghet det innebär, är kriminellt oavsett om det är så enligt gällande lag.
Jag känner många välutbildade människor som inte är födda i Sverige som ångrar att de valde Sverige som asylland. De kom inte till Sverige för att den skit de lämnade, skulle följa efter.
De flesta goda medborgare, som inte är födda i Sverige funderar över hur de kunna hamna i ett land som lovar en massa bullshit som bara är en fantasibild av ett gott samhälle.
Vet Magdalena om hur stor omfattningen är, av välutbildat folk till andra västländer? En utflyttning som dränerar Sverige på folk som vi bekostat läkar- och tandläkarutbildning för? Högutbildade och arbetssamma människor som inte vill bo med kriminella, islamister och potentiella mördare?
Varför gör man Sverige obeboeligt för bra människor och ersätter dem med klaner, islamister, bråkstakar, bidragsslödder och potentiella terrorister, som alla har gemensamt att de hatar och föraktar oss, är den fråga jag vill att politikerna svarar på.