Citat:
Ursprungligen postat av
Adlibitumadacta
Jag tror du gör klokt i att läsa andra artiklar och lyssna på avsnitten, innan du uttalar dig. Det rör sig om bl.a. misshandel av en person som drabbats av epilepsi.
Jag sitter och lyssnar på avsnitt 1 nu och jag kan inte se att någonting går utanför vad jag beskrev i inlägget du besvarade här.
För er som inte lyssnat på avsnitt 1, så följer här en sammanfattning:
En, med stor sannolikhet, våldsam missbrukare på avtändning får något slags krampanfall och det behandlas genom att släpa undan personen och isolera honom från de andra. Den aktuelle narkomanen intervjuas om hans hemska dödsångest och hur jobbigt det är att tända av samt hur kränkt han känner sig som inte kördes direkt till sjukstugan.
En sossig manlig kriminalvårdare intervjuas allmänt och snyftar om "lågaffektivt bemötande". Två kärringar, båda kriminalvårdare, intervjuas om hur de inte sett någonting i det ovanstående fallet med missbrukaren, utan bara hör hur det låter som om någon misshandlar den avtändande tramadolmissbrukaren. Vidare tas den kriminelle missbrukarens ord som fullständig sanning när han berättar om hur han helt oprovocerat misshandlats av de hemska kriminalvårdarna i "kontrollgruppen". Det görs också en stor grej av hur den så kallade "kontrollgruppens" chef säger hårda ord till tramadolmissbrukaren efter att han inte lyder order. Hårda ord???!!! Att det ens får förekomma?!
Därefter består avsnitt 1 i stort sett av tre saker:
1. Att gräva i hur de två aktuella kärringarna känner och hur de minsann vet bättre än alla andra vad som skett den avtändande missbrukaren, trots att de inte sett eller hört allting, hur missbrukaren har ont i revbenen och hur Kriminalvården inte tagit den stackars avtändande missbrukaren på allvar när han blir ledsen och arg. Vad har han gjort för att förtjäna detta? Han är ju ALLTID trevlig (
enligt egen utsago).
2. Hur fängelsechefens bild av anstalten inte är likadan som för de två gnällkärringarna, sossekriminalvårdaren och den avtändande kriminelle missbrukarens, samt att en fånge inte förstod svenska och att det då måste tas hänsyn till detta i en larmsituation (det är så dumt att man storknar av skratt).
3. Hur en fånge som skiter i att sköta sin cell, sin hygien och sina plikter i övrigt blir utsatt för krav (huga, KRAV??? Hur kan detta ens få ske???) på att städa sin cell, och hamnar på isolering om han inte gör det, vilket också sker. Den sossige manlige kriminalvårdaren får här vika ut sig lite om hur hemskt det är att det ställs krav på fångarna, hur han känner sig smutsig och hur det inte är förenligt med "lågaffektivt bemötande" att ställa några krav på fångarna. Han börjar skriva ner vad som sker, i sin obändliga humanistiska inställning, och i sitt hopp om att göra anstalten slappare.
Typiskt svenskt sossereportage och gräv, med andra ord. I ett land där grov kriminalitet växer okontrollerbart och där stora delar av fångarna är dömda för grovt våld och andra synnerligen grova brott, så ska kriminalvården sossefieras ännu mer. Bort med straff och krav. In med ännu mer "lågaffektivt bemötande" och kravlöshet.