Citat:
Ursprungligen postat av
Bertil87
Men det är inte en "random person" utan en ansvarig utgivare för en publicistisk verksamhet
Och Sara sa inte rättspsyk utan hon sa psyk
Jag citerar: "oftast är det psyk som kontaktar oss" säger hon i telefonsamtalet som publicerades här nu senast på hemsidan och sedan hänger dom int ut ngn som peddo utan dom hänger ut dom som personer sök kontakt med barn i sexuellt syfte oavsett orsak
Det är möjligt att dom int gjorde så tidigare men i så fall har dom tagit till sig av tidigare kritik och anpassat sitt arbete, sen kan man knappast kalla det samarbete mer än att Sara kolla med dom så att dom är stabil nog att klara av en publicering utan att helt gå under
Ponera att vi ger Sara tilteln ansvarig utgivare för en publicistisk verksamhet. Finns några sånna i Sverige. Hade du tyckt att det vore ok om din psykolog ringer till en ansvarig utgivare för en publicistisk verksamhet och ger ut upplysningar om din hälsostatus? Tror du att din psykolog får lämna ut uppgifter om din hälsostatus till ansvariga utgivare för publicistiska verksamheter, även om du säger att det är ok?
Ja, man kan begära att vårdpersonal får bryta ens egen vårdsekretess men inte hur som helst och till vem som helst. Oftast handlar det om att de allra närmsta anhöriga ska kunna få viss information och att man får dela några uppgifter med ansvariga utgivare för publicistiska verksamheter finns inte på den yttepyttelilla skalan. De får inte ens dela uppgifter med sina egna kollegor om de inte deltar i din vård. Har du begått ett grovt brott kan de få bryta sekretessen för att prata med polisen, men det ska vara så grovt och så säkert att du har gjort det att det inte finns nån som helst tvekan.
Lyssna på inspelningen. Hon säger rättspsyk. Möjligt att det är omskrivet i texten. Egentligen spelar det ingen roll för det finns ingen psykologisk institution på nån nivå som delar hälsinformation om sina patienter till Sara eller gör några bedömningar om vad hon ska publicera på sin blogg eller inte. Googla vårdsekretess och läs på lite så borde du själv förstår hur fantastiskt jävla omöjligt det är att det är sant.