Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
Fast här måste jag dock tillfoga att elbilar - och även hybridbilar - fortfarande är väldigt dyra. Jag kan förstå att särskilt folk som bor på landet, med dåliga eller obefintliga bussförbindelser, är rädda för att hamna i en situation där de inte har råd med bil. Om bensin- och dieselbilarna förbjuds helt. Alla måste inte vara white trash eller dumma för det, och detta säger jag trots att jag själv tror på att vi måste avveckla de fossila bränslerna. Men livet måste ju trots allt fungera också.
Priserna på ICE-bilar ökar för varje år, och priserna på elbilar sjunker varje år. Min gissning är att det endast är 2-3 år bort tills det är liknande inköpsnivåer.
Men nu talar jag inte om en sansad debatt eller fråga som du har ovan, utan WT-motståndet av elbilar. Det är oftast väldigt ointelligent, oinformerat och helt konspiratoriskt. Trashigt helt enkelt!
Nej, ICE-bilar kommer inte förbjudas.