Citat:
Ursprungligen postat av
alfax
En stilla undran, ni verkar vara hängivna supportrar till Aftonblaskan,
tror ni på allt som skrivs i den skittidningen och dess vinklingar?😂
Alla föräldrar i den åldern har garanterat synpunkter på hur tränare matchar deras barn.
Vissa skall det satsas mer på, andra är bara utfyllnad.
Absolut inget konstigt i det!
Gäller bara för vissa föräldrar att inse detta.
Troligen svårt för vissa som skjutsat runt sina knoddar sedan barnsben att
inse att de inte kommer bli nåt.
Någon gång måste utslagningen ske och det är lämpligt från tonåren och uppåt!
Det räcker med att läsa Evertssons svar, direkta citat. Menar du att AB förfalskat dem?
Ja, föräldrar kommer att ha åsikter och speciellt i elitsatsande föreningar. Att det fenomenet förekommer, ger dock naturligtvis inte ett carte blanche för pennalism, manipulerande, mobbning, utfrysning etc.
Utslagning kommer alltid att vara en del av elitidrott, men hur och när den sker säger en del om ledare och föreningar. Och uppenbarligen frodas det en patologisk syn på hockeyspelande barn och ungdomar i Växjö Lakers.
Ungdomar som spelar hockey är inte en klubbs ägodelar eller produkter, de är just ungdomar med drömmar och känslor. Att inte alla kommer bli elitspelare är självklart oavsett vilken förening det gäller, ursäktar inte en usel föreningskultur.
Bra att masken faller av Evertsson så att resten av hockeysverige får se. Var inte han inblandad i nån misshandel i samband med ett firande för ett antal år sen också?