Citat:
Ursprungligen postat av
Lennart42
Så kan det vara, men erkänn att du också kollar upp personer där. Skulle du tex våga sälja/köpa ngt på blocket om telefonnumret ej är kopplad till person/känt företag? Adress saknas etc? Jag undviker gärna det. Idag vill man ju dessutom kolla upp okända telefonnummer innan man svarar eller ringer tillbaka.
Man kan också gräva upp folks privatliv av rent nöje eller nyfikenhet, knappast en positiv utveckling.
Köp och sälj fungerar bra i alla andra länder som inte hänger ut sin befolkning, det finns faktiskt riktiga och säkra lösningar på problemen med bedrägerier.
Citat:
Ursprungligen postat av
Vavadejasa
Att leva i en demokrati där mänskliga rättigheter, yttrandefrihet, personlig integritet m.m. råder, kräver ärliga och demokratimogna invånare.
När friheten missbrukas tar polisstaten troligtvis över.
Kanske du m. fl. bidraget till detta?
Utvecklingen i Sverige beror snarare på den underbemannade och inkompetenta poliskåren med katastrofal ledning... Det finns knappt någon utredande polisverksamhet kvar idag, det lilla som finns kvar går till mord och narkotikabrott. Stölder, inbrott, våldtäkter, misshandel och alla andra brott som ligger stegen under mord läggs i stor del av fallen ned utan utredning.
Polisen vill inte ens patrullera längre, det försöker man ersätta med kameror och drönare. Trafikkontroller håller också på att ersättas av automatiska system i polisbilarna.
Du kan själv kolla brottsstatistiken, kolla på t.ex stölder så ser du att mängden som utreds nu börjar närma sig 0% i många distrikt, att anmäla en stöld hos polisen görs bara för att försäkringen kräver det, polisen lägger i stort sätt ned det på automatik.
Enda statistiken där polisen håller uppe några siffror är brott som inte kräver något utredning, t.ex narkotika och trafikbrott där man tar folk på bar gärning.
Men visst, det är vi som är problemet, jag har absolut gått mot röd gubbe, kissat ute och spelat hög musik. Så jag är väl inte redo för demokrati och behöver en polisstat. Nedmontering av mänskliga rättigheter är så klart bättre utveckling än att istället förbättra poliskåren.
Vi bör ha Kina som förebild med total övervakning och kontroll där domstolen alltid dömer till statens fördel och i dom fall man inte vill hålla på med en rättegång så skickar man bara ut sina
Execution vans