Citat:
Ursprungligen postat av
Fyrhjulingen
Jag har inte nämnt någonting om att flyga in resurser från hela Sverige, så förvräng inte mina ord efter dina egna tolkningar. Men ja, sökinsatsen borde inletts redan på söndag kväll. Misstänker man ett så allvarligt brott som människorov så måste man väl sätta in alla de resurser man kan direkt - flickan kan ju varit inlåst nånstans osv.
Tja, sök kanske??
Självklart tar det lite tid med en stor insats för planering osv. Men det ena utesluter väl inte det andra? In med alla tillgängliga resurser redan på kvällen, fortsatt planering och inkallning av ytterligare resurser under natten. Ska väl inte behöva ta 13-14 timmar+ för att få igång ett sök när man misstänker att en 17-årig intellektuellt funktionsnedsatt tjej blivit utsatt för människorov, som dessutom redan varit försvunnen i över 3 dygn??? Inte tar det 13-14 timmar innan man börjar söka efter ett yngre barn - oavsett tid på dygnet?
Men ni har er åsikt, jag har min. Förklara gärna mer hur ni tänker, att det är rättfärdigat att polisen inte sätter in ordentliga resurser så sent i förloppet?
Enligt ett tidigare inlägg här i tråden var den troliga fyndplatsen så långt som 700 meter från platsen där hon senast sågs.
Jag skrev tidigare om att en sökinsats som täcker en radie om 200 meter från platsen där hon försvann hade inneburit en stor arbetsinsats.
Att söka utgå från att hon kan ha rört sig 700 meter och sedan systematiskt i terräng söka av hela detta område hade inneburit en ännu större arbetsinsats. Vi pratar om flera dagars arbete med hundratals personer involverade.
Det är inte fråga om åsikter här, utan om att du och andra helt enkelt inte har greppat problematiken.
Förstår du inte hur meningslöst det vore att åka ut till platsen där hon senast sågs med i livet med fem man och planlöst leta i terrängen mitt i natten?
Vi har redan förklarat för dig att det var uppgifter från mördaren som ledde fram till att kroppen kunde hittas så fort.
Hade man inte haft uppgifter från mördaren så hade det tagit veckor