Citat:
Ursprungligen postat av
Nihenna
Recensionerna har börjat komma nu. Nästan bara massa 8or, 9or, och 10or. 91 på OpenCritic just nu
Den mest negativa recensionen jag såg var att det kändes för mycket som förra spelet. Det är inget negativt i min mening. Jag vill bara ha mer Dragon's Dogma med nya klasser, och större värld. Detta spel är mer eller mindre vad Itsuno ville göra 2014, men inte kunde pga. budget.
Ja detta blir grymt. Det enda negativa jag läst som är en negativ för egen del är väl att kameran kan bli rörig. Annars som du säger. Mer av det som gjorde första så bra. Sett en del klagomål om att det känns utdaterad. Återigen plus för mig. Känner igen detta från Team Icos spel och snarare något jag uppfattade som positivt. Lite old school och inte moderniserat.
Sen det vanligt gnället om FPS. Aldrig påverkat mig i andra spel likt SMTV som får samma hat storm kring FPS.
Nä detta låter som en dröm. Och som väntat har den öppna världen inte förpestats av Ubisoft syndromet som Rise of the Ronin verkar ha gjorts.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lurigfax
Sugen på detta, men måste bli färdig med Unicorn Overlord först känner jag. Kommer nog köra på en Mystic Spearhand sen när det är dags.
En till som har Unicorn Overlord. Hur gillar du det? Plockade upp collectors edition häromdan och är i samma läge. Ska hinna dra igenom det innan Dragons Dogma 2. Vanillawawares spel tilltalar alltid.
Citat:
Ursprungligen postat av
^Eaz
2 dagar kvar till release?
Folk peppade?
Vilken klass ska ni börja med?
Har läst så lite om spelet då jag vill spara allt eller det mesta för när jag själv ska dra igång. Så visste inte ens klasserna. Men utifrån Nihennas tidigare kommentar. Ja kanske Thief. Fighter är ju för standard. Mage brukar vara bättre som vocations. Så är väl ranger som utmanar. Men tycker pilbåge kan vara lite trist såvida man inte satsat helhjärtat på just den typen av combat. Thief gissar jag snabba daggers. Kanske några bra lockpicking eller steal skills kan komma till hands.