Citat:
Ursprungligen postat av
John.Walker
Klart det existerar. Men ska vi döma människor förvar deras syskon eller föräldrar gör? Nej då har vi anammat det och inte vara accepterat att det finns.
Klart dom ska dömas i fall dom har kontakt med syskon eller föräldrar. Då är dom inte lämpliga.
Detta fattar absolut alla.
Vi har ju till och med lagar för terror och annat där man döms i fall man är med i någon kriminell gäng. Det är det att associera sig frivilligt med kriminella gäng som är brottet.
I fall en riksledamot associerat sig med sin broder som är allvarligt brottsling så ska han straffas.
Moraliskt ska politiker ha 10 gånger så långa fängelsestraff som andra, så denna riksdagsledamot, i fall han associerat sig med sin broder måste han få livstid i fängelse.
Domare borde få 5 gånger fängelsestraff. Andra myndighetspersoner 3 gånger fängelsestraff.
Ända orsaken till att straffen inte är höga för politiker är att lagsystemet är korrumperad av politiker och domare. Dom vill inte döma sig själva. Moraliskt är det dock så att politiker, domare och militär som är kriminella ska dömas till döden.