Citat:
Ursprungligen postat av
SkogsSaab
Nu beror det nog lite på vad du har urbildat dig till.
Men ingångslöner är generellt låga för akademiska yrken världen över.
Det är samma i London, New york, Terre Haute att man får slita en stund direkt efter sin examen tills man kan få en vettig lön.
Om du jämför med mer praktiska yrken är nog ingångslönen ganska god, men din lön står still så när barnen börjar kosta pengar och du börjar bli nyttig för din arbetsgivare så har du kanske dubbla inkomsten.
Men samtidigt är utbildning billigt och man har bra möjligheter att skaffa en utbildning, sen att säga att sverige är ett skämt för utbildade är nog att ta i, de flesta läkare, ingenjörer etc har faktsikt en högre livsinkomst och pension jämfört med en lägre utbildad arbetare.
Sen kan jag hålla med dig om att lönenivån som anställd även med avanserade arbetsuppgifter är ganska låg i Sverige, så om du ser det på sikt och vill vara anställd finns bättre platser att arbeta på om du har en bra akademisk utbildning.
Skall du tjäna pengar här så är nog den största möjligheten att starta eget.
Roligaste jag hort. Stammer inte alls.
Jag har bott i London sedan 2012.
Studerade en LLB juridik (Law M100) och MSc business and law. totalt tog det 4 ar.
Ingangslon var en svensk miljon pa en affarsjuridisk byra, da ca (£80k) Nu ligger ingangslonerna pa over £100k. Bonusar runt £20k. (Jag lever billigare i London an mina vanner i Sthlm. Ja min bostad kostar lite mer, men jag behover inte betala sinnesjuka priser for taxi, mat, en ol eller drink ute osv).
En JD i USA och ett arbete pa en affarsjuridisk byra och du startar pa ca 200,000 USD om aret.
Min van fran gymnasiet studerade en jurkand i Uppsala plus en termin i USA, det tog honom 5.5 ar.
Han fick arbete pa Lindahl och hade ingangslon pa ca 30k. Kollade hans lon forra aret och da har han arbetat pa lindahl i ca fem ar. Han tjanade typ 600k om aret.
Sverige ar ett skamt.
Jag har arbetat nu i ca 7 ar och forra aret drog jag enkelt in £150k, dvs lite over 2 svenska miljoner. Men jag arbetade inte sarskilt hart eller langa timmar. I stort sett aldrig over 8h om dagen. Men min stackars van pa lindahl kan jobba 12h om dagen och enbart fa sin manadslon och eventuellt en bonus i slutet av aret som beskattas med 52%. Snittar man da timlonen sa tjanar en elektriker mycket mer.
Det en vanlig svensson inte fattar ar att ni far sallan MER betalt for att ni arbetar HARDARE. Det handlar mer om att vara smart och tanka steget langre kring vilka yrken dar ni far betalt per timme och hur manga timmar ni arbetar.
Om ni t.ex. tittar pa en tramsutbildning som leder till ett arbete som kan ersattas av en apa eller AI, ja da ar det saklart battre att utbilda sig till elektriker och dra in en svensk miljon om aret (UTAN PROBLEM).
Om jag arbetar 12h istallet for 8h, sa har jag samma lon. Men om jag gor precis vad som kravs av mig men sen gor andra saker vid sidan om sa kan jag oka mina inkomster mycket mer. Sen handlar det ocksa om vad ni gor med era pengar. En elektriker som tjanar mindre an mig men som ar smartare med sina pengar, kan saklart sluta med mer pengar an mig om jag slosar och inte avsatter tillrackligt i manaden till investeringar.
Min polare ar elektriker har i London och tjanar mycket mer an mig (och behovde inte plugga i 4 ar utan borjade som larling, dvs inga studieskulder och borjade tjana pengar fora mig rent inkomstmassigt). Jag anlitade en elektriker for nagot ar sedan och han var har ca 4h, det kostade mig £800, dvs over 10,000 SEK. Och nar han var klar sa ar det klart, dvs inget arbete man tar med sig hem eller stress over i framtiden. Sen kan han arbeta svart nar som helst hur som helst och betala alla sina rakningar med svarta pengar, och leva pa sin vita pengar. Ar det nagot ni unga grabbar ska gora idag sa ar det att borja arbeta som hantverkare, leva pa svartjobb och investera era vita pengar. Gor sa i 15-20 ar och sen kan ni ga i pension och chilla. Vakna upp varje dag och gora vad ni kanner for dar och da.
OBS dessutom, som hantverkare kan du ofta krava omedelbar betalning sa som rormockare, elektriker osv. Jag som jurist skickar ut en faktura, som om jag har tur betalas inom 30 dagar osv. Dvs, jag far vanta en manad pa pengarna.... Hade jag kunnat valja om hade jag garanterat lart mig basala hantverkar-yrken. Hittat investerare som vill kopa upp lagenheter och villor, renoverat och salt. Enkelt, hjarndott och du kan gora det mesta sjalv som kostar mest att fixa vilket okar marginalerna brutalt. Du kan gora en svensk arslon pa en manad eller tva nar du val borjar flippa.
Och nej det ar inte svart, borja sa litet du bara kan sen oka. Investerar finns overallt. Speciellt i dessa tider nar finansiella marknader ar lite all over the place och de vill sprida sina risker. Ut och natverka!