Citat:
Ursprungligen postat av
UnitedKingdom
Det du skriver förstår ett treårigt barn men inte våra folkvalda politiker, framförallt inte vänstra blocket, fullständigt sinnessjukt!
Idealister arbetar utifrån ideal som dom vill ska vara sanna och är dom inte det försöker dom jobba till att dom blir det.
Även om det är omöjligt eller totalt orealistiskt och motsäger verkligheten. Vilket gör att fakta och hur saker "faktiskt" ligger till blir totalt oviktigt.
Vad dom inte begriper är att dom bara gräver en längre grop ner i helvetet för sig själva och alla andra. De tror dessutom att goda intentioner på något vis ger goda resultat.
Tyvärr är att för många genomsyrade av ett sånt här magiskt tänkande. Det är plågsamt att bevittna. Jag tror att en annan anledning är den utbredda nihilismen som genomsyrar detta rike.